Remont stadionu w Kolnie staje się faktem - [VIDEO]

  • 27.05.2022, 16:57
  • Tylko dobre informacje
Remont stadionu w Kolnie staje się faktem - [VIDEO]
Stadion w Kolnie nie był remontowany przez ponad 50 lat. Bieżnia jest niemal "zabytkowa", bo żużlowo - żwirowa. Pierwszy etap przebudowy obiektu został już wykonany - boisko boczne treningowe wykonane zostało ze sztucznej trawy. To zapewni możliwość rozgrywek trampkarzy, juniorów i seniorów. Teraz czas na remont płyty głównej, bieżni, trybun i budynku. To historyczna chwila. Umowę na remont podpisał burmistrz miasta Andrzej Duda z firmą Gretasport z Dąbrowy Górniczej

- To jest dosyć droga inwestycja, próbowaliśmy już dwukrotnie podchodzić do remontu naszego stadionu, ale cały czas sumy, które wynikały z przetargów, były tak wysokie, że nie mogliśmy zrealizować tego zadania – mówił Andrzej Duda, burmistrz Kolna.

Przełom nastąpił dzięki 11 milionom z Polskiego Ładu, które otrzymało miasto Kolno oraz 3 mln z Ministerstwa Sportu. Niezbędne fundusze zostały uzupełnione przez zarząd województwa i samorząd miasta może rozpocząć zasadnicza fazę modernizacji  stadionu. Po zrealizowaniu inwestycji w Kolnie powstanie kompleks piłkarsko - lekkoatletyczny. Obiekt będzie certyfikowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

- Będzie to stadion spełniający wymogi II ligi i będziemy mogli  utworzyć w naszym mieście ponownie sekcje lekkoatletyczne różnych specjalności – z zadowoleniem mówił Andrzej Duda.

 

 - Kolno jako miasto i powiat zasługuje, na piękny sportowy obiekt. Myślę, że będzie dostępny dla mieszkańców Kolna, dla klubu Orzeł, który wspieramy jako powiat oraz dla mieszkańców całego powiatu – mówił Tadeusz Klama, starosta kolneński.

Stadion zmieni swoje oblicze i będzie w całości zmodernizowany min dzięki wsparciu rządowemu.

- Dzisiaj jest wyjątkowy dzień, bo mamy 32. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do samorządów gminnych. I to właśnie samorządy gminne mogą decydować o tym, jakie inwestycje podjąć i co chcą robić na własnym terenie. W przypadku Kolna, miasto podjęło decyzję, że będzie modernizowany stadion – powiedział obecny przy podpisaniu umowy Kazimierz Gwiazdowski, poseł na Sejm RP.

Polski rząd uruchamia środki, które są przeznaczane również na tego typu inwestycje. Stadion kolneński będzie finansowany z kilku  źródeł. Poseł Gwiazdowski widzi w tym zapobiegliwość i skuteczność samorządu, który doprowadził do ciekawego "montażu finansowego", którego finałem będzie nowoczesny i funkcjonalny stadion. W drodze przetargu wyłoniona została firma z Dąbrowy Górniczej, która ma już na swoim koncie czterdzieści podobnych inwestycji.

- Wszystkie są bez usterek wykonane, myślę, że ten stadion będzie podobnie zrealizowany, chociaż czasy są w tej chwili trudne, ale dokumentacja projektowa jest przygotowana dobrze, pewnie zawsze jakieś błędy mogą wyskoczyć w trakcie budowy, ale jesteśmy przygotowani - zapewnił przedstawiciel firmy Gretasport Robert Stańczyk.  

Ta sama firma zrealizowała już wcześniej w Kolnie boisko ze sztuczną nawierzchnią. Umowa na modernizację stadionu to dobra perspektywy dla rozwoju kolneńskiego Orła. Klub  ma wieloletnią tradycję i niedługo będzie obchodził 100-lecie. Sportowcy i kibice zyskają miejsce, gdzie będzie można rozwijać swoje umiejętności i dopingować zawodników. Zainteresowanie nawet treningami piłkarskimi w mieście jest bardzo duże - uważa prezes Orła Piotr Sokołowski, były zawodnik tego klubu.

Trenuje tutaj około 130 dzieciaków, do czego dochodzą seniorzy, więc to jest dość liczna grupa jak na Kolno. Mamy w sumie 160 osób. Organizujemy im zajęcia po szkole i po pracy. Klub rozwija się i czekamy na ten remont z niecierpliwością – poinformował prezes Orła Piotr Sokołowski.

Do tej pory mecze piłkarskie, ze względów bezpieczeństwa, organizowano w Kolnie bez udziału kibiców. Po przebudowie trybun, na boisko powrócą sportowe emocje, których brakuje fanom lokalnego klubu. Na stadionie zostanie też utworzona 4-torowa bieżnia o "olimpijskiej długości 400 metrów  i 6-torowa bieżnia na 100 metrów oraz stanowiska do rzutu oszczepem, rzutu młotem i pchnięcia kulą. Realizacja inwestycji będzie możliwa dzięki wsparciu finansowemu wielu instytucji państwowych.

- Jest to niewątpliwy, bardzo dobry przykład gospodarnego i skutecznego podejścia do realizacji inwestycji w mieście Kolno. Środki pochodzą z czterech różnych źródeł, m.in. z Polskiego Ładu, z Ministerstwa Sportu będących w dyspozycji marszałka i sejmiku województwa podlaskiego oraz własnego wkładu miasta – mówił  Adam Wojciech Sekściński, radny województwa.

Przypomniał również, że "marszałkowskie" dofinansowanie  modernizacji stadionu w Kolnie pochodzi z funduszu wsparcia samorządów, który wydzielony został w budżecie województw dwa lata temu, aby wspierać oddolne inicjatywy. To autorski projekt samorządu województwa.  

Tego rodzaju inicjatywy są bardzo ważne z punku widzenia lokalnych społeczności. Miasto Kolno z Funduszu Wsparcia Samorządów otrzymało 1,5 mln zł. Ostatni etap modernizacji stadionu miejskiego w Kolnie zakłada stworzenie nowej płyty głównej, a także bieżni i stanowisk lekkoatletycznych, które będą spełniały wymogi II ligi Polskiego Związku Lekkoatletycznego.

Wszystkie prace będą kosztowały blisko 23 mln zł. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe