Strażacy gotowi do akcji w Gminie Łomża

  • 30.05.2022, 17:44 (aktualizacja 31.05.2022, 18:02)
  • Katarzyna Krupicka
Strażacy gotowi do akcji w Gminie Łomża
Świadczenie wychowawcze rodzice i opiekunowie otrzymują na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Przysługuje ono niezależnie od dochodów rodzony. Od 2022 r. przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków o 500 plus zajmuje się ZUS. Wniosek można złożyć tylko elektronicznie.

Prawo do świadczenia wychowawczego Zakład ustali na tzw. okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego.

Jeśli wniosek zostanie złożony  w okresie od 1 lutego do 31 maja 2022 r., wówczas prawo do świadczenia, rodzice  otrzymają od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Jeśli natomiast prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami został złożony do 30 kwietnia 2022 r., wówczas  ZUS wypłaci świadczenie w ciągłości -  do 30 czerwca 2022 r. – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

W sytuacji gdy dokumenty zostaną złożone  do 31 maja 2022 r. – ZUS przekaże pieniądze do 31 lipca 2022 r., a jeżeli od 1 do 30 czerwca 2022 r. – to wypłata świadczenia nastąpi  do 31 sierpnia 2022 r.,

- Jeśli rodzic spóźni się lub zapomni złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy, rozpoczynający się  od czerwca tego roku i przekaże dokumenty dopiero w  lipcu, musi pamiętać, że straci świadczenie za czerwiec, a wypłata dotrze na konto  do 30 września 2022 r.- przestrzega rzeczniczka.

Inaczej jest w sytuacji świadczenia wychowawczego przysługującego na nowo narodzone dziecko. Rodzic może złożyć wniosek  w ciągu 3 miesięcy od narodzin, i otrzyma świadczenie od dnia urodzenia dziecka.

- Świadczenie wychowawcze co do zasady przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko. Tylko w dwóch sytuacjach ZUS wypłaci je w niższej wysokości - gdy dziecko urodzi się albo ukończy 18 lat w trakcie miesiąca. W takich sytuacjach kwotę świadczenia wychowawczego za niepełny miesiąc ZUS ustali dzieląc kwotę 500 zł przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, następnie otrzymaną kwotę pomnoży przez liczbę dni, za które świadczenie przysługuje, a kwotę świadczenia zaokrągli do 10 groszy w górę – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

 

Wniosek o świadczenie 500 plus  można złożyć wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia, a przekazywane jest w formie bezgotówkowej co miesiąc na wskazany we wniosku numer rachunku. Rodzice i opiekunowie na nowy okres świadczeniowy rozpoczynający się od czerwca tego roku złożyli już w całym kraju 3,85 mln wniosków dotyczących 5,91 mln dzieci. W województwie podlaskim takich wniosków wpłynęło do tej pory 108,6 tys. na 173,5 tys. dzieci.   

Katarzyna Krupicka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe