Strażacy świętowali w Kolnie - [VIDEO]

  • 10.06.2022, 15:15 (aktualizacja 10.06.2022, 15:37)
  • Tylko dobre informacje z województwa
Strażacy świętowali w Kolnie - [VIDEO] Starostwo Powiatowe w Kolnie
Powiatowy dzień Strażaka świętowano w Kolnie. Uroczystości rozpoczęły się mszą za strażaków w kościele pw. Św. Anny. Następnie poczty sztandarowe i zaproszeni goście przemaszerowali na Plac Wolności w Kolnie, na którym odbył się uroczysty apel połączony z obchodami 30-lecia PSP w Polsce. Dowódca uroczystości st. bryg. Arkadiusz Obrycki z PSP w Kolnie złożył meldunek zastępcy podlaskiego komendanta PSP st. bryg. Pawłowi Ostrowskiemu następnie podniesiono flagę państwową na wysięgniku wozu strażackiego.

Podczas apelu w Kolnie Strażacy i druhowie za osiągnięcia i wzorową służbę otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnienia. Przez ostatnie lata strażacy walczyli przede wszystkim  z pandemią koronawirusa, z kryzysem na granicy białoruskiej, a także pomagali obywatelem Ukrainy w związku z trwającą na ich terenie wojną. Za trud, wysiłek i służbę na rzecz społeczeństwa powiatu kolneńskiego życzenia składał zastępca  podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP RP

- Nasza formacja to obecnie nowoczesna służba, ale ciągle rozwijająca się, która działa w naprawdę szerokim zakresie. Strażacy. tradycyjnie oczywiście ratują życie w czasie pożarów, ale także klęsk żywiołowych i wszelkich innych miejscowych zagrożeń. Każdy rok stawia przed nami coraz to nowsze, bardzo często nieoczekiwane wyzwania.  - mówił st. bryg. Paweł Ostrowski, z-ca  podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP RP

Dzień strażaka to święto tych, którzy pełnią niebezpieczną i pełną zaangażowania służbę, która w Polsce cieszy się najwyższym uznaniem oraz zaufaniem społecznym

– Czy może być piękniejsza służba, która jest także powołaniem, niż dawanie siebie bliźnim? To wielki honor, że straż pożarna cieszy się w społeczeństwie tak ogromnym zaufaniem – powiedział st. bryg. Paweł Pupek.  

Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej weszła w życie 1 stycznia 1992 r. 25 lutego został powołany pierwszy Komendant Główny PSP st. bryg. Feliks Dela, któremu powierzono zadanie przeprowadzenia transformacji straży pożarnych w jedną zhierarchizowaną Państwową Straż Pożarną oraz stworzenie systemu ochrony przeciwpożarowej. Natomiast pierwszy lipca jest uważany za formalny początek Państwowej Straży Pożarnej. Minione 30 lat to czas rozwoju, zmian gospodarczych i postęp cywilizacyjny, który przed strażakami stawia nowe wymagania. Wicemarszałek Marek Olbryś w imieniu całego zarządu województwa oraz sejmiku, przekazał kolneńskim strażakom najserdeczniejsze gratulacje i życzenia.   

– My wszyscy jesteśmy dumni ze straży pożarnej, a wy możecie zawsze liczyć na wsparcie samorządu województwa – podkreślił Marek Olbryś wręczając okolicznościowy grawerton od władz województwa kolneńskiemu komendantowi Pawłowi Pupkowi.

Strażacy prawie zawsze są pierwsi na miejscu zdarzenia. Niezależnie od tego, czy jest to pożar, czy wypadek. Zawsze można na Strażaków liczyć mówił wicestarosta kolneński

Św. Florian to patron nie tylko strażaków, ale również miasta Kolna podczas uroczystości Powiatowego Dnia Strażaka wręczono także okolicznościowe medale z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej. Na wniosek Komendanta Powiatowego PSP w Kolnie, st. bryg. Pawła Pupka “w dowód wdzięczności za współpracę i wspieranie ochrony przeciwpożarowej” otrzymali je Starosta Kolneński, Tadeusz Klama, burmistrzowie Kolna i Stawisk, Andrzej Duda i Agnieszka Rutkowska, a także wójtowie gmin: Kolno, Józef Wiśniewski; Grabowo, Andrzej Piętko; Turośl, Piotr Niedbała, Mały Płock, Józef Dymerski.

- Pragnę złożyć serdeczne życzenia w imieniu Starosty, Tadeusza Klamy i swoim, a przede wszystkim podziękować za ofiarną służbę wszystkim strażakom - ze straży zawodowej i ochotniczej. Bycie strażakiem to przede wszystkim powołanie, dlatego o waszej pracy mówi się służba.  Druhowie ochotnicy dodatkowo łączą swoje służbę z codzienną pracą, co z pewnością jest wielkim wyzwaniem. Dlatego dziękuję wam wszystkim za wasze poświęcenie, za wasz czas, za to że służycie każdego dnia, często z narażeniem własnego zdrowia i życia. Dzięki wam możemy czuć się dzisiaj bezpiecznie i wiemy że zawsze możemy na was liczyć. - mówił Wicestarosta, Karol Pieloszczyk.

Dźwięk syreny strażackiej jest oznaką nadchodzącego ratunku. Tylko ten, który go potrzebował wie jak jest on ważny i oczekiwany. Za ten trud pracy strażaka, który wymaga szczególnych kompetencji i predyspozycji, dziękowano podczas powiatowego dnia strażaka w Kolnie. Brać strażacka to ludzie, którzy należą do elity ratujących życie. Powiat kolneński może poszczycić się właśnie takimi ludźmi, którzy w bezinteresowny sposób działają i pomagają na każde wezwanie w swoich oddziałach. W Powiecie Kolneńskim służy ok. 1000 Strażaków. 44 z nich pełni służbę zawodową a pozostali to ochotnicy. Mamy 35 jednostek OSP.

Tylko dobre informacje z województwa

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe