Wielki dzień miejscowości Tyszki-Łabno w gminie Kolno

  • 13.06.2022, 18:18 (aktualizacja 13.06.2022, 18:24)
  • Tylko dobre informacje z województwa
Wielki dzień miejscowości Tyszki-Łabno w gminie Kolno
Dwie biało-czerwone wstęgi przecięte zostały w piątek (10 czerwca) w miejscowości Tyszki-Łabno w gminie Kolno. Jedna oznaczała przekazanie do użytku fragmentu drogi gminnej, druga - otwarcie świetlicy wiejskiej. W obu przedsięwzięciach udział finansowy miał samorząd województwa, a wśród przecinających wstęgi byli Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego oraz radny sejmiku Wojciech Sekściński.

- Spotkaliśmy się w miejscowości, która  z dumą podkreśla, że istnieje od 1421 roku, czyli ma tylko trzy lata mniej niż Łomża prawa miejskie. Jak tu nie doceniać takiego miejsca i jego wspaniałych mieszkańców, którzy chlubią się  tradycją, a przy tym bardzo chcą korzystać z dobrodziejstw dnia dzisiejszego. A ponieważ umieją się oto postarać, mogą liczyć na  zrozumienie i wsparcie zarządu województwa i sejmiku. Dziękuję całej społeczności gminy Kolno i miejscowości Tyszki-Łabno za aktywność, a my cieszymy się,  że samorządowe pieniądze zostały tak dobrze wykorzystane - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Droga

Jak poinformował Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno, powstał w Tyszkach odcinek drogi niezbyt długi (250 metrów), ale niesłychanie ważny. 

- To fragment położony w zapadlisku. Podczas wiosennych roztopów albo dużych opadów sprawiał zawsze mieszkańcom ogromne problemy. Trzeba tu było zastosować różnorodne techniki odwodnienia, ale  mieliśmy od razu praktyczny sprawdzian jakości prac. Wczoraj przeszła nad miejscowością potężna ulewa i okazało się, że zastosowane rozwiązania w stu procentach się  sprawdziły - wyjaśnił wójt Józef Wiśniewski. 

Inwestycja za 303 tysiące złotych otrzymała wsparcie ze stworzonego w samorządzie województwa podlaskiego  specjalnego funduszu przeznaczonego dla gmin i powiatów.

- Właśnie dlatego powstał fundusz wsparcia samorządów, aby realizować tego rodzaju ważne dla mieszkańców przedsięwzięcia, które mnie miałyby szans na skorzystanie z innych źródeł - dodał radny Wojciech Sekściński.

W świetlicy

Samorząd województwa miał także znaczący udział w sfinansowaniu, chociaż dzięki innym instrumentom, kolejnego ważnego przedsięwzięcia dla mieszkańców miejscowości Tyszki-Łabno. W miejscu zlikwidowanej przed lat szkoły powstała świetlica wiejska wraz otoczeniem, w którym jest m. in. altana i plac zabaw. 

- Mieszkańcom bardzo brakowało miejsca, w którym mogliby się spotykać. A mamy tu do czynienia z bardzo aktywną społecznością. Jest znakomite Koło Gospodyń Wiejskich wspomagane chętnie przez całą wieś. Dlatego zespoliliśmy siły, aby to miejsce powstało - mówił wójt.   

Szczególne podziękowania skierował pod adresem wicemarszałka Marka Olbrysia i radnego Wojciech Sekścińskiego, ale także do Lokalnej Grupy Działania "Kraina mlekiem płynąca", która przygotowała projekt i pozyskała z urzędu marszałkowskiego 360 z 560 tysięcy złotych potrzebnych na budowę świetlicy.   

- Marzenia trzeba spełniać - powiedziała Elżbieta Parzych, kierująca LGD "Kraina mlekiem płynąca".

Aktywność  mieszkańców to cecha naszej gminy - z dumą zadeklarował wójt Józef Wiśniewski 

- Staramy się stwarzać jak najlepsze warunki, aby spełniały się potrzeby ludzi aktywnych. Mamy aż 17 kół gospodyń wiejskich, 22 świetlice na 45 miejscowości, jeszcze jedna jest remontowana. Przygotowaliśmy już  26 placów zabaw dla najmłodszych, 3 są w budowie. Powstało 5 siłowni zewnętrznych i też będzie więcej, a istniejące będą rozbudowywane. Ogromny jest w tym udział Lokalnej Grupy Działania, ale podejmujemy także inne formy współpracy np. z Łomżyńskim Forum Samorządowym, gdzie też są ciekawe inicjatywy. A w Tyszkach mamy panią sołtys, która potrafi zaktywizować sąsiadów . Lubimy pracować na rzecz ludzi, którym na czymś zależy którzy nie tylko chcą, ale też dają od siebie - opowiadał wójt Józef Wiśniewski.

A sołtys Beata Kuliś-Nalewajek rzeczywiście zaprezentowała się jako osoba niezwykle energiczna. Sprawnie pełniła honory współgospodyni  obu uroczystości, a na finał zaśpiewała w zespole Borkowiacy i solo dla gości.   

- Cieszę się tym kawałkiem drogi bo jest i ładnie, i bezpiecznie, i estetycznie, a świetlica to wisienka na torcie. Dziękuję sąsiadom i panu wójtowi, że nie  stworzył muru i razem to wszystko stworzyliśmy - mówiła sołtys Beata Kuliś-Nalewajek.

Na jej ręce prezenty dla nowej świetlicy przekazali starosta kolneński Tadeusz Klama, burmistrz Kolna Andrzej Duda, a gośćmi uroczystości było spore grono samorządowców z LGD "Kraina mlekiem płynąca" oraz Łomżyńskiego Forum Samorządowego.  

Tylko dobre informacje z województwa

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe