Środowiskowy Dom Samopomocy w Kolnie oficjalnie otwarty - [VIDEO]

  • 14.06.2022, 16:54 (aktualizacja 17.06.2022, 10:00)
  • Tylko dobre informacje
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kolnie oficjalnie otwarty  - [VIDEO]
O tym, że tak mało i jednocześnie tak dużo trzeba, żeby szczęśliwym być przekonują się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolnie. To placówka pobytu dziennego dla osób pełnoletnich przewlekle psychicznie chorych, osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Choć placówka funkcjonuje od 2018 roku teraz budynek został zmodernizowany.

- Ośrodek powstał w marcu 2018 roku. Rozpoczynaliśmy pracę na parterze budynku, który dzięki wspólnym wysiłkom starosty, powiatu oraz wojewody podlaskiego został zaadoptowany w tym celu. Powstały wtedy pracownia artystyczna, komputerowa, sanitariaty oraz kuchnia. W 2019 roku Podlaski Urząd Wojewódzki sfinansował w całości dobudowę pomieszczeń. Powstały wtedy pracownia gospodarstwa domowego, sala do rehabilitacji, pomieszczenia socjalne, sala ogólna oraz sanitariaty. Trzeci i ostatni etap inwestycji, to wykonanie drogi wewnętrznej z parkingami i chodnikiem, budowa zjazdu, przebudowa infrastruktury elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej, budowa ogrodzenia wraz z bramą i furtkami i 14 miejsc parkingowych.” - mówiła Beata Kozłowska, kierownik Środowiskowego Domu Pomocy w Kolnie. 

Starostwo powiatowe na adaptacje nowych pomieszczeń Środowiskowego domu samopomocy pozyskało 1.200.000 zł z podlaskiego urzędu wojewódzkiego wkład własny starostwa to kwota 500 tys złotych

- Mamy piękny, nowy obiekt, który służy społeczności całego Powiatu Kolneńskiego.  Dla naszych podopiecznych, to praktycznie drugi dom, do którego przyjeżdżają. Mają zajęcia gdzie kształcą się i doskonalą. Ten dom daje też taką odskocznię i jest pomocą dla ich rodzin, ich opiekunów prawnych, którzy mogą sobie odpocząć kiedy nasi opiekunowie zajmują się ich bliskimi - mówił Tadeusz Klama, starosta kolneński.  - Dbamy o to wszystko, budynek jest w wysokim standardzie. Stąd budowa i rozbudowa tego obiektu. Dzięki dotacji Wojewody i własnym środkom Powiatu udało nam się zbudować piętro, zainstalować windę, mamy przepiękne, dobrze wyposażone, sale dydaktyczne - dodał starosta  

 

Placówka zapewnia potrzebującym wsparcia mieszkańcom powiatu kolneńskiego  program rehabilitacji dostosowany do potrzeb uczestników. To bardzo ważne i wyjątkowe miejsce.

Jak się okazuje domy środowiskowe to nie jest inwestycja w infrastrukturę, to nie tylko budynek, ale tu osoby niepełnosprawne znajdują drugi dom, swoje miejsce, w którym czują się bezpiecznie i  dobrze. Tutaj uczestnicy mogą rozwijać swoje zainteresowania, uczą się poruszania czasami w trudnych kwestiach, uczą się różnych życiowych umiejętności. Zajęcia, terapie i treningi oferowane w domu pomocy są odskocznią nie tylko dla uczestników, ale również dla ich rodzin.

 

W Środowiskowym Domy Samopomocy w Kolnie funkcjonuje sześć  pracowni: artystyczna w której odbywa się arteterapia, muzykoterapia, filmoterapia i sztuki plastyczne. Kulinarna, która pozwala rozwijać umiejętności w zakresie gotowania, pieczenia i  zachowania się przy stole. Komputerowa, w której odbywają się zajęcia rozwijające umiejętności korzystania z komputera i obsługi programów operacyjnych i użytkowych. Pracownia gospodarstwa domowego to zajęcia z krawiectwa, obsługi sprzętów AGD i ogrodnictwa.  Pracownia rehabilitacyjna oraz sala ogólna. Aktualnie z zajęć w Środowiskowym Domy Samopomocy w Kolnie korzysta 30 uczestników, a dwie osoby są na liści rezerwowej. To miejsce w którym życie ma sens, a pomoc i wsparcie widoczne jest każdego dnia.

 

Tylko dobre informacje

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe