Kurpiki za 2021 rok wręczone - [VIDEO] 

  • 22.06.2022, 15:49 (aktualizacja 22.06.2022, 16:55)
  • Tylko dobre informacje z Mazowsza
Kurpiki za 2021 rok wręczone - [VIDEO]
Kurpie mają swoją tożsamość i są jedną z najbardziej wyrazistych kultur etnicznych w Polsce. Zasadnicze cechy tej tożsamości wynikają z historii i warunków życia w regionie. Nie znali np. zjawiska pańszczyzny, bo byli ludem podlegającym tylko królowi. Nie było panów rozwiązujących problemy, tylko sami musieli sobie ze wszystkim radzić. Stąd poczucie niezależności, samodzielność, przedsiębiorczość, kreatywność konieczna przy wykorzystywaniu darów boru i lasu oraz rolnictwa na słabych glebach. To rodziło szczególnie mocną wspólnotę rodzinną i sąsiedzką. To także źródło zamiłowań artystycznych na Kurpiach. Z tę miłość i przywiązani do Kurpi i kurpiowszczyzny po raz 21 wręczono Kurpiki, czyli Kurpiowskie Oskary, nagrody prezesa Związku Kurpiów.

Ostrołęckie Centrum Kultury, w którym w tym roku odbyła się gala Kurpików stała się centrum  mocy i kultury kurpiowskiej.  Uroczystość rozpoczął dźwięk ligawki i hymn Związku Kurpiów. Jedna z jego zwrotek głosi: 

„W Myszynieckiej puszczy/Stoi dąb wyniosły/Z ojca, dziada i pradziada/Kurpie tutaj wrosły”.

Na scenie zaprezentowali się skrzypaczka Magdalena Konieczek oraz w obszernym programie ze śpiewem i tańcem zespół „Kurpianka” z Kadzidła. Gali Kurpików patronuje dwóch marszałków – mazowiecki i podlaski, trzech starostów – ostrołęcki, łomżyński i przasnyski, jeden prezydent – Ostrołęki. W finansowaniu i organizacji pomagają też kurpiowskie miasta i gminy, ośrodki kultury, instytucje, organizacje i firmy. Laureatów Kurpików prezentowali uczestnikom Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów i Juliusz Jakimowicz, dyrektor Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.

- Bardzo chciałem, by żeby Kupie mieli swoje Oskary i żeby na czerwonym dywanie z pełną pompą nagradzać zasłużonych. Kategorie nagród wiążą się nie tylko z kulturą, choć jednak dla Kurpiów najważniejsza jest kultura i historia. Staramy się honorować także  młode talenty w różnych dziedzinach czy przedsiębiorców. Wbrew obawom Kurpiki się nie zestarzały i co roku przeżywamy na nowo emocje - kogo nagrodzić wśród wielu godnych - opowiadał Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów i przewodniczący kapituły Kurpików.

Pierwszy tegoroczny Kurpik w kategorii Twórczość ludowa trafił do rąk wycinankarki i hafciarki, która tworzy wyroby plastyki obrzędowej, pisanki.  Wykonuje m.in.  byśki i nowe latka. To pochodząca z gminy Kadzidło Genowefa Staśkiewicz.

Kolejny Kurpik w kategorii Muzyka i Taniec otrzymał absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach , który prowadzi lekcje mistrzowskich skrzypiec w Kadzidle w ramach Kurpiowskiej Szkoły Tradycji, mieszkaniec gminy Zbójna - Marcin Drabik. W tej samej kategorii Kurpika otrzymał łomżyński zespół Skiela Kapela. Powstali w 2015 roku z inicjatywy Grzegorza Sekmistrza. Kapela gra energetyczny folk w oparciu o pieśni i melodie kurpiowskie. Na scenie pojawili się w komplecie czyli Agnieszka Żemek – Pawczyńska, którą starosta łomżyński nazwał złotym srebrem, Adam Mordasiewicz, Janusz Korsan i Grzegorz Sekmistrz.

Tylko dobre informacje z Mazowsza

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe