Te miejsca na świecie turyści odwiedzają najchętniej. Top 5

  • 25.06.2022, 13:03 (aktualizacja 26.06.2022, 09:29)
Te miejsca na świecie turyści odwiedzają najchętniej. Top 5 Wikipedia / Francisco Anzola
Nadeszły upragnione wakacje. To idealny moment, by zamiast spędzać czas przed telewizorem wybrać się w podróż pełną przygód.

Turystycznych atrakcji nie brakuje zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jednak mnogość dostępnych ofert czasami znacznie utrudnia wybór. Część z nas lubi relaksować się w ustronnych miejscach, jednak są i tacy, dla których tłum zwiedzających wcale nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wypoczynku. Które miejsca na świecie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością? Oto subiektywny wybór.

  • Zakazane Miasto

Pod względem popularności turystycznej trudno dorównać Zakazanemu Miastu w centrum Pekinu. Cesarski pałac rocznie przyciąga mocniejszą uwagę nawet 18 milionów turystów. Kompleks powstał w I połowie XV w. i przez kilkaset lat był terenem odizolowanym wysokimi murami, budzącym respekt i podziw. Kiedyś dzięki licznym teatrom i bibliotekom kwitło tu życie kulturalne. Dziś zwiedzający przeszłości mogą „dotknąć” za sprawą miejscowego muzeum.

  • Katedra Notre-Dame

Rokrocznie gości nawet 14 milionów zwiedzających. Jest uważana za jeden z popularniejszych zabytków w Europie. Uwagę przyciąga nietypową formą, do dziś uchodzącą za jeden z najbogatszych zespołów rzeźby architektonicznej. Jej budowę zainaugurował w XII wieku papież Aleksander III. W 2019 roku ikonę kulturową Francji częściowo strawił ogień.

  • Bazylika św. Piotra

Ten obiekt sakralny w Watykanie, uznawany za najsłynniejszą świątynię chrześcijańską, rocznie jest odwiedzany nawet przez 11 milionów osób. Pierwszy kościół w tym miejscu stworzył Konstantyn Wielki, z kolei obecna świątynia powstała w XVI–XVII w. Przy jej wznoszeniu czynny udział brało wielu wybitnych artystów, m.in. Rafael Santi czy Michał Anioł.

  • Wielki Mur Chiński

10 milionów – na tyle przynajmniej szacuje się roczną liczbę turystów odwiedzających jeden z 7 cudów nowożytnego świata. Do dziś budowla prawdopodobnie mająca chronić przed najazdami koczowniczych plemion przetrwała jedynie fragmentarycznie, jednak mimo to i tak robi furorę wśród wycieczkowiczów spragnionych kontaktu z historią.

Wielki Mur Chiński – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO – przebiega od miejscowości Shanhaiguan (nad Zatoką Liaotuńską) do Jiayuguan (w górach Qilian Shan).

  • Pałac Wersalski

Co roku około 8 milionów turystów odwiedza Pałac Wersalski. Pierwotnie istniał tu pałacyk myśliwski Ludwika XIII. Później zastąpiono go nowym budynkiem – większym. Za Ludwika XIV rozbudowa była prowadzona etapami. Obecnie łączną powierzchnię pałacu określa się na około 63 tys. m kw. W kompleksie znajduje się 2300 pomieszczeń, z czego 1000 udostępniono do zwiedzania.

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe