Polacy oszczędzają. Z czego rezygnują najczęściej? [SONDAŻ]

  • 27.06.2022, 17:06 (aktualizacja 27.06.2022, 17:15)
  • News4Media
Polacy oszczędzają. Z czego rezygnują najczęściej? [SONDAŻ] iStock
Coraz trudniej radzimy sobie z galopadą cen. Drożeje wszystko: od utrzymania mieszkania przez kredyty, ceny żywności aż po koszty transportu.

Rekordowa inflacja osiągnęła poziom, który mocno dotyka również gospodarstwa domowe, dla których wcześniejsze podwyżki były niemal nieodczuwalne. Z tego powodu wiele polskich rodzin zaczęło oszczędzać na bieżących wydatkach, rezygnując z niektórych zakupów czy z rozrywki. Pracownia IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytała Polaków, z których dóbr i usług rezygnują w pierwszej kolejności.

Autor sondy zaptał uczestników badania:

Czy w pana/pani gospodarstwie domowym wprowadzono ostatnio jakieś oszczędności?

35,2 proc. ankietowanych przyznało, że kupuje mniej jedzenia.

15,7 proc. wybiera produkty spożywcze niższej jakości.

28,3 proc. kupuje jedzenie i ubrania wyłącznie w promocji.

33,6 proc. twierdzi, że rezygnuje z kupowania sprzętu AGD.

30,3 proc. respondentów wakacje spędzi w domu, żeby oszczędzić na planach urlopowych.

26,3 proc. z nich postawiło na redukcję temperatury w domach, żeby obniżyć koszty energiich.

Najwięcej, bo aż 40,4 proc. badanych, zdecydowało się częściej pozostawiać samochód na parkingu, co ma związek z oszczędzaniem na paliwie, za które od kilku tygodni płacimy rekordowe kwoty, miejscami przekraczające 8 zł za litr.

Błędne koło

– Inflacja najmocniej uderza w najsłabszych. Paradoks polega na tym, że doprowadzają do niej często politycy, deklarując, że chcą ulżyć najsłabszym, a w ostatecznym rozrachunku to właśnie oni najwięcej stracą – mówi ekonomista prof. Witold Orłowski z Akademii Vistula w rozmowie z dziennikiem.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe