Rozpoczyna się XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2022 - [VIDEO] i [FOTO] 

  • 28.06.2022, 21:34 (aktualizacja 29.06.2022, 11:40)
  • Tylko dobre informacje z województwa
Rozpoczyna się XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża… Telewizja Narew Konferencja prasowa w Drozdowie
Podczas konferencji prasowej w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie organizatorzy kolejnego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża przedstawili tegoroczny program kolejnej podróży muzycznej jak czeka mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej.

 

Opera współczesna i musicalowe przeboje, klasyka organowa i bel canto, najpiękniejsza muzyka polska i muzyka z Andaluzji albo Wenezueli, polscy pianiści i śpiewacy z Chin. To będzie prawdziwy kalejdoskop  muzyczny, każdy znajdzie coś dla siebie - zapowiedział XXIX Międzynarodowy Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża jego twórca Jacek Szymański. Samorząd województwa jest jednym z głównych partnerów tego cyklu muzycznych wydarzeń, a w spotkaniu zapowiadającym festiwal wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

- Festiwal wpisał się na trwałe w kalendarz najciekawszych imprez kulturalnych w województwie. Projekt, który realizowany jest od tak wielu lat, przyczynia się do upowszechniania i popularyzacji muzyki klasycznej. Towarzyszy mu duże zainteresowanie publiczności, która ma bezpłatny dostęp do dobrodziejstw kultury ze znakiem jakości. Zarządowi województwa zależy na wspieraniu takich właśnie wydarzeń i będziemy to robić nadal. Dziękuję za determinację i pokonywanie przeszkód łomżyńskiemu starostwu i Regionalnemu Ośrodkowi Kultury, ale szczególnie panu Jackowi Szymańskiemu - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

 

Jak zapowiedział dyrektor artystyczny Muzycznych Dni Jacek Szymański, będzie to festiwal, w którym wystąpią artyści obecni od pierwszej edycji jak Dariusz Wójcik, ale także pojawi się wiele nowych twarzy.   

- Zaproszenie przyjął m. in. profesor Andrzej Chorosiński  z Uniwersytetu Muzycznego imienia Fryderyka Chopina, jeden z najwybitniejszych polskich organistów. Wystąpi dwoje śpiewaków z Chin: sopran Zhu Jin i baryton Liang Yu. Po latach wraca do nas pochodząca z Korei Yeoung Sohn. Zaprezentuje się wiele wspaniałych krajowych osobowości wokalnych i instrumentalnych - zachęcał Jacek Szymański.

Według informacji Jarosława Cholewickiego, dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży od 30 czerwca do 10 lipca zaplanowanych zostało 18 koncertów. Artyści wystąpią w: Łomży, Drozdowie, Łapach, Jedwabnem, Stawiskach, Szczepankowie (po raz pierwszy) i Dąbrówce Kościelnej. Przeważnie w kościołach, ale także innych salach. Podczas jednego lub dwóch koncertów odbędą się zbiórki pieniędzy dla chorego chłopczyka z Łomży.      

- Trudna jest logistyka takiego wydarzenia, ale po pandemii wracamy do normalności - dodał Jarosław Cholewicki.

Preludium festiwalu będzie koncert, który zamknie kolejny sezon artystyczny łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą profesora Jana Miłosza Zarzyckiego w czwartek 30 czerwca w siedzibie Filharmonii przy ul. Zawadzkiej. A potem każdego dnia do 10 lipca na widzów czeka co najmniej po jednym wydarzeniu: spotkania z muzyką organową, operową, operetkową, musicalową, ludową z odległych stron.      

- Festiwal ma swoich organizatorów, wielbicieli, ale także przyjaciół, dzięki którym jest w ogóle jest możliwy. Szczególne podziękowania kieruję do zarządu województwa na ręce wicemarszałka Marka Olbrysia - powiedział starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, a publiczność zaprosiła także wicestarosta Maria Dziekońska.

Tylko dobre informacje z województwa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe