Kruszwil, Maffashion, Dubiel. Internetowe gwiazdy ukarane

  • 29.06.2022, 11:56 (aktualizacja 29.06.2022, 12:39)
  • News4Media
Kruszwil, Maffashion, Dubiel. Internetowe gwiazdy ukarane iStock
Bardzo popularni influencerzy zostali ukarani przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O co poszło?

Młode gwiazdy sieci są na celowniku UOKiK już od dawna. Urzędnicy uważają, że influencerzy nie oznaczali swoich postów czy filmów jako reklamowe czy partnerskie. Chodzi o materiały, w których celebryci reklamowali produkty i usługi. Otrzymywali za to pieniądze od firm, ale odbiorcy nie mieli takiej wiedzy. Mogli sądzić, że gwiazda szczerze poleca np. kosmetyki.

Kiedy tymi praktykami zajął się UOKiK, wielu z influencerów wprowadziło zmiany. W nowych materiałach zaczęli umieszczać stosowne informacje, a nawet robili to w przypadku starszych treści.

– Prowadzimy jednocześnie kilka działań związanych z rynkiem infuencer marketingu. W trakcie postępowań wyjaśniających zbadaliśmy profile najpopularniejszych influencerów oraz ich kontrakty, sprawdzając warunki współpracy i ustalenia z reklamodawcami: markami i agencjami marketingowymi. Sprawdziliśmy m.in., z czego konkretnie wynikają zaniedbania w oznaczaniu postów sponsorowanych: kiedy winę ponosi twórca, a kiedy ukrycia charakteru reklamy wymaga sam zleceniodawca. Niezbędne było więc pozyskanie odpowiedzi twórców na konkretne pytania lub przesłanie nam odpowiednich dokumentów – wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, dodając, że liczył na dobrą współpracę.

Przeliczył się. Część twórców internetowych zignorowała pisma od UOKiK. A to utrudnia postępowanie.

Takie naruszenie przepisów i może skończyć się nałożeniem kary finansowej nawet do 50 mln euro.

„Mając na uwadze wszystkie okoliczności, Prezes UOKiK wydał 6 decyzji, które dotyczą ukarania influencerów za brak współpracy. Kary wyniosły łącznie 139 tys. zł” – precyzuje UOKiK.

Kary pieniężne otrzymali:

  • Kruszwil Marek Kruszel – 50 tys. zł
  • MD Marcin Dubiel – 25 tys. zł
  • Maffashion Julia Kuczyńska – 30 tys. zł
  • Paweł Malinowski – 20 tys. zł
  • Marcin Malczyński – 10 tys. zł
  • Marley Marlena Sojka – 4 tys. zł

Decyzje nie są prawomocne. Influencerom przysługuje odwołanie do sądu.

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe