103 lata temu Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski podpisali Traktat Wersalski - [VIDEO] i [FOTO]

  • 29.06.2022, 19:09 (aktualizacja 01.07.2022, 12:50)
  • Tylko dobre informacje
103 lata temu Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski podpisali Traktat…
W 103. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego, który kończył I wojnę światową i przywracał na mapę świata niepodległą Polskę, łomżyńskie Starostwo Powiatowe i Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie zorganizowały konferencję poświęconą temu historycznemu wydarzeniu. Uczestnikiem spotkania był Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Miejsce konferencji nie było wybrane przypadkowo. W dworze w Drozdowie zmarł w styczniu 1939 roku Roman Dmowski, którym opiekowali się jego przyjaciele Mieczysław Niklewicz i jego żona Maria z Lutosławskich. Podpis Romana Dmowskiego znalazł się wraz z podpisem Ignacego Jana Paderewskiego na traktacie, bo obaj reprezentowali tam Polskę.          

- Był to dokument, który zmienił losy Europy i świata, a ma także wyjątkowe miejsce w polskiej historii. Rocznicowe spotkanie właśnie w tym miejscu jest wyjątkowym uszanowaniem zasług człowieka, którego uznajemy za jednego z głównych architektów niepodległej Polski. Drozdowo za sprawą rodu Lutosławskich oraz Romana Dmowskiego, dla którego polskość to recepta na sukces państwa, to prawdziwy symbol wartości narodowych - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Uczestników uroczystości powitał starosta Lech Marek Szabłowski.

- Traktat Wersalski to jeden z najjaśniejszych momentów dziejach Państwa Polskiego. 28 czerwca 2019 roku zwieńczył wielomiesięczne rokowania z udziałem 27 państw. Tytanicznego wysiłku dokonali tam przedstawiciele odradzającej się dopiero Polski. Dmowski i Paderewski wzięli na siebie ogromny ciężar. "Wszystko w bólach się rodzi, tym bardziej taka wielka rzecz jak Polska" - pisał Roman Dmowski z Paryża do Marii Niklewiczowej. Jako powiat jesteśmy gospodarzami dworu Lutosławskich, ale przyjmujemy też całe dziedzictwo niematerialne tego miejsca, które będziemy kultywować i zachować dla przyszłych pokoleń - zapowiedział Lech Marek Szabłowski,

O postaci Romana Dmowskiego opowiadali historycy z Muzeum Marcin Rydzewski i Tomasz Szymański

- Wiemy wiele o dokonaniach Romana Dmowskiego, ale chyba mniej znany jest fakt jego zaangażowanie w tworzenie przyszłej Armii Hallera, która w zasadzie mogłaby się nazywać Armią Dmowskiego. Miał nawet objąć jej dowództwo, ale uznał, że w tej roli  bardziej sprawdzi się żołnierz niż polityk. Ma ogromne zasługi, wraz z Ignacym Janem Paderewskim, w tworzeniu wielkiej militarnej pomocy dla odradzającej się Polski, łącznie z jedyną w historii zgodą władz USA na werbunek na swoim terytorium żołnierzy do obcej armii, sojuszniczej, ale jednak obcej  - mówił Tomasz Szymański.

Uczestniczący w uroczystości wojewoda Bohdan Paszkowski (był także wicewojewoda Tomasz Madras) wyraził radość, że w województwie podlaskim jest tak wyjątkowo bogate w patriotyczną symbolikę miejsce jak Drozdowo. Natomiast senator Marek Adam Komorowski zaprosił uczestników na wystawę poświęconą stuleciu polskiego Senatu, która znalazła miejsce w muzealnych salach.

- Pierwsze posiedzenie odbyło się 28 listopada 1922 roku, a wystawa doskonale wkomponowuje się w temat dzisiejszej uroczystości - powiedział senator Marek Adam Komorowski.

Uczestnicy spotkania w Drozdowie, wśród których byli też samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji i służb mundurowych pamięć Romana Dmowskiego uczcili także  wiązankami kwiatów złożonymi pod poświęconą mu tablicą na ścianie dworku.       

Według zapowiedzi władz powiatu łomżyńskiego, zabytkowy dworek Lutosławskich stanie się niedługo siedzibą placówki muzealnej skoncentrowanej na historii rodu i Romana Dmowskiego. Część przyrodnicza poświęcona głównie faunie i florze doliny Narwi znajdzie miejsce we wznoszonym obok pawilonie.   

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe