Niemal 1 mln PLN z funduszy unijnych na rozwój podlaskich obszarów wiejskich - [VIDEO]

  • 01.07.2022, 11:49
  • Tylko dobre informacje z województwa
Niemal 1 mln PLN z funduszy unijnych na rozwój podlaskich obszarów wiejskich… UMWP
Dzięki tym pieniądzom zrealizowane zostaną 22 inicjatywy to szkolenia, wyjazdy studyjne, konferencje, konkursy i seminaria. Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz w Supraślu podpisał umowy z partnerami Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W ramach konkursu wpłynęło 31 wniosków, z których wybrano 22 na łączną kwotę niemal 1 mln zł. Będą one realizowane w 2022 r. w ramach dwuletniego planu operacyjnego na lata 2022–2023.

W ramach konkursu wpłynęło 31 wniosków, z których wybrano 22 na łączną kwotę niemal 1 mln zł. Będą one realizowane w 2022 r. w ramach dwuletniego planu operacyjnego na lata 2022–2023.

– Jest to kwota o 350 tys. zł większa niż rok temu. Serdecznie gratuluję tych dobrze napisanych wniosków, życzę satysfakcji z realizacji projektów i dziękuję, że tak chętnie angażujecie się w nasze konkursy – podkreślił Sebastian Łukaszewicz.

Jednocześnie wicemarszałek zapewnił, że Zarząd Województwa Podlaskiego dołoży wszelkich starań, żeby KSOW dalej funkcjonował bez przeszkód i inwestował w obszary wiejskie.

Podsumowanie 6 lat działań

I tak przeszło 85 tys. zł trafiło do Stowarzyszenia N.A.R.E.W. – Narwiańskiej Akcji Rozwoju Ekonomicznego Wsi.

– W ramach dofinansowania sześć gmin będzie w stanie zrealizować raporty na temat poprzedniej perspektywy finansowej od 2016 do 2021 roku. Są one niezbędne, żeby się rozliczyć z wykonanych już inwestycji. Dla nas jest to bardzo ważne z uwagi na to, że te środki musielibyśmy wydać z własnych budżetów, a dzisiejsze dofinansowanie pozwoli nam to w stu procentach zrealizować – wyjaśniał prezes Stowarzyszenia Mariusz Dudziński.

 

Grupa ludzi na tle pałacyku w Choroszczy

Promocja na Podhalu

35 tys. zł na wyjazd studyjny do Małopolski otrzymała Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki. Przedsięwzięcie posłuży zapoznaniu uczestników z przedsiębiorczością i turystyką charakterystyczną dla odwiedzanego regionu.

– Grupa około 30 osób będzie prowadziła na Podhalu wymianę nie tylko tych dobrych praktyk w rolnictwie, ale też będzie eksportowała naszą kulturę do innego województwa – zaznaczył wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Rozwój rolnictwa

Do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) trafiło przeszło 46 tys. zł. Zostaną one przeznaczone na rozpowszechnianie informacji o zasadach rolnictwa zrównoważonego ze szczególnym uwzględnieniem właściwego doboru odmian roślin uprawnych
i innowacyjnych technik w rolnictwie. O szczegółach opowiedział Arkadiusz Kalinowski – dyrektor COBORU.

– Zorganizujemy warsztaty polowe, w ramach których promujemy system doświadczalnictwa odmianowego. Badamy odmiany różnych gatunków roślin, pokazujemy to rolnikom, promujemy odmiany najbardziej wydajne w naszych warunkach, opracowujemy na tej podstawie publikacje i docieramy jak najszerzej do rolników, co służy rozwojowi rolnictwa – wyjaśniał.

Pomoc dla agroturystyki

Z kolei Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT) otrzymane 46 tys. zł przeznaczy na inwentaryzację gospodarstw agroturystycznych. Przedsięwzięcie ma poszerzyć wiedzę wśród kwaterodawców, pracowników instytucji związanych z obszarami wiejskimi oraz turystów.

Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz

– Przygotowanie takiego opracowania pomoże przedsiębiorcom prowadzącym różne agroturystyki, przygotuje na trwający sezon – zaznaczył wicemarszałek Łukaszewicz.

Wśród podlaskich zabytków

Podpisanie umów odbyło się w Akademii Supraskiej, w otoczeniu podlaskich pereł architektonicznych i kulturowych. Jak podkreślił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz – nie jest to miejsce przypadkowe.

– Staramy się wybierać perły naszego województwa, żeby przy okazji podpisywania umów pokazywać, że mamy czym się chwalić – mówił wicemarszałek.

Z kolei biskup supraski Andrzej przypomniał, że to miejsce ma 500-letnią tradycję.

– Tu religia, kultura i sztuka się przeplatają ze sobą. Już samo miejsce już sprzyja, by podpisywać tak ważne umowy. Życzę ich dobrych realizacji – mówił.

Wtorkowe spotkanie z partnerami KSOW zakończyło zwiedzanie supraskiego Męskiego Klasztoru Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz znajdującego się na jego terenie Muzeum Ikon. Wzięli w nim udział także m.in.: Józef Jóźwik – kanclerz Akademii Supraskiej, przedstawiciele gmin, stowarzyszeń, instytucji, szkół i lokalnych grup działania.

Lista wszystkich beneficjentów z opisem planowanych przedsięwzięć znajduje się w załączonej prezentacji.

 

 

Tylko dobre informacje z województwa

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe