Samochody muszą mieć dwa nowe urządzenia

  • 07.07.2022, 07:15 (aktualizacja 07.07.2022, 09:02)
  • News4Media
Samochody muszą mieć dwa nowe urządzenia Pixabay
ISA i „ czarna skrzynka”. Od wczoraj (środa 6 lipca) każdy samochód, które rozpocznie homologację, będzie musiał mieć oba te urządzenia.

Ten obowiązek nakłada na kierowców rozporządzenie Unii Europejskiej. Zgodnie z nim producent będzie musiał wyposażyć auto w dwa nowe urządzenia: system ISA i „czarną skrzynkę”. Oznacza to – obok poprawy bezpieczeństwa jazdy – również podwyżkę ceny auta.

Co to jest ISA?

ISA to  inteligentny asystent kontroli prędkości. Będzie on m.in. zbierał dane z nawigacji i odczytywał znaki za pomocą.

System określi, czy kierowca nie przekracza prędkości. W mniej zaawansowanej wersji systemu ISA - na desce rozdzielczej wyświetli ostrzeżenie albo wprawi w wibracje pedał gazu. W bardziej zaawansowanej - zredukuje prędkość.

Czarna skrzynka

„Czarna skrzynka” to urządzenie, które gromadzi dane na temat pracy samochodu. Zgodnie z prawem po wypadku możliwe powinno być odczytanie parametrów z ostatnich 5 sekund jazdy przed zderzeniem.

W „czarnej skrzynce” zapiszą się następujące dane:

prędkość,

stopień otwarcia przepustnicy,

prędkość obrotowa silnika,

użycie układu ABS,

kąt przechyłu pojazdu,

działanie systemu stabilizacji toru jazdy,

aktywację poduszek powietrznych,

stan położenia przednich foteli,

stopień użycia hamulca,

położenie koła kierownicy,

stan użycia pasów bezpieczeństwa

zmiany prędkości wzdłużnej i poprzecznej,

stan kontrolki systemu pomiaru ciśnienia powietrza w oponach,

stan działania tempomatu,

stan aktywnych systemów wspomagania kierowcy.

Od wczoraj 6 lipca „czarne skrzynki” i system ISA obowiązkowo muszą mieć wszystkie samochody nowo homologowane: nowe konstrukcje lub poddane liftingowi.

Od 7 lipca 2024 roku oba systemy będą musiały mieć wszystkie nowe samochody sprzedawane w Unii Europejskiej.

Władze Unii Europejskiej szacują - jak czytamy w Interii - że dzięki zainstalowaniu tych systemów uda się do 2038 roku ocalić życie nawet 25 tys. ludzi.
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe