Kryzys i drożyzna nam niestraszne. Ponad połowa Polaków nie zamierza oszczędzać energii [SONDAŻ]

  • 03.08.2022, 11:29 (aktualizacja 03.08.2022, 11:58)
  • News4Media
Kryzys i drożyzna nam niestraszne. Ponad połowa Polaków nie zamierza oszczędzać… iStock
Nie zatrzymują nas ani zmiany klimatyczne, ani zagrożenie kryzysem, ani nawet troska o własne finanse. Z najnowszego sondażu wynika, że Polacy nie będą oszczędzać energii elektrycznej.

Obawy o kryzys energetyczny, który może w Polsce nastąpić już najbliższej zimy, są coraz większe. Nieustannie podnoszone są również koszty ogrzewania. Pomimo to nie zamierzamy zmieniać swoich nawyków związanych z użytkowaniem energii – tak wynika z badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

37,3 proc. pytanych zamierza w najbliższym czasie zmniejszyć zużycie energii w swoim gospodarstwie domowym, a 0,7 proc. z nich szacuje, że będzie ono wyższe niż dotychczas. Jednak aż 60,6 proc. respondentów twierdzi, że nic w tej kwestii - w ich domach - się nie zmieni. 1,4 proc. pozostałych uczestników sondy nie sprecyzowało swojego zdania, wskazując odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Spośród tych, którzy nastawieni są na oszczędzanie, najwięcej osób deklaruje, że będzie baczniej pilnować, aby niepotrzebne oświetlenie pozostawało wyłączone (52,6 proc.). Niespełna 22 proc. ankietowanych zamierza zmniejszyć w domach temperaturę w okresie grzewczym, a 11,4 proc. z nich ograniczy używanie urządzeń elektrycznych. Tylko 4,5 proc. respondentów rozważa zamontowanie nowego źródła ciepła; 2,4 proc. odpowiedzi dotyczyło zaś planów związanych z remontem i dociepleniem domu. 0,8 proc. Polaków chce zamienić posiadane urządzenia na bardziej energooszczędne. 1,9 proc. uczestników wskazało, że podejmie w tej kwestii „inne” działania, a 4,6 proc. nie umiało udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Przypomnijmy, że procedowana jest nowa ustawa przyznająca dofinansowanie (3 tys. zł) dla gospodarstw ogrzewanych węglem. W czwartek ma zostać przedstawiony projekt ustawy, na mocy której świadczenie mają otrzymać również osoby, które używają do tego innych paliw (np. gaz i pellet). Ceny tego pierwszego surowca poszybowały, co jest następstwem niemal o połowę mniejszych jego zapasów, niż jeszcze rok temu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe