Zjazd na Łomżę w Ostrowi Mazowieckiej będzie zamknięty

  • 04.08.2022, 15:05 (aktualizacja 04.08.2022, 15:08)
Zjazd na Łomżę w Ostrowi Mazowieckiej będzie zamknięty
- W najbliższy wtorek, 9 sierpnia, zostanie ostatecznie zamknięty obecny węzeł Ostrów Mazowiecka Północ. Czasowo jego rolę przejmie węzeł Ostrów Mazowiecka Południe, a docelowo – po zakończeniu realizacji całego odcinka S61 – nowy węzeł Ostrów Mazowiecka Północ, powstający na skrzyżowaniu S8 i S61 – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Rozwiązania tymczasowe

Przypomnijmy, że na początku tego roku zamknięte zostały łącznice węzła Ostrów Mazowiecka Północ od strony Białegostoku. Teraz zamknięte zostaną również łącznice węzła od strony Warszawy.

- W tym miejscu, po zakończeniu wszystkich prac, nie będzie już bezpośredniego wjazdu z S8 na drogi wojewódzkie – przekazuje GDDKiA.

Do czasu zakończenia budowy, ruch lokalny (wjazd i wyjazd do/z Ostrowi Mazowieckiej, a także dojazd do dróg wojewódzkich: DW627 w kierunku Ostrołęki oraz DW677 w kierunku Łomży) obsługiwać będzie węzeł Ostrów Mazowiecka Południe (ul. Różańska). Dla ruchu tranzytowego zalecane są objazdy przez Różan do Ostrołęki (drogami DK60 i DK61) i przez Zambrów do Łomży (drogami S8 i DK63). Czasowa organizacja ruchu będzie obowiązywała do ukończenia prac na odcinku S61 i uruchomienia nowego węzła Ostrów Mazowiecka Północ.

 

Coraz bliżej rozwiązań docelowych

Budowa odcinka S61 Podborze - Śniadowo wiąże się z likwidacją dwóch funkcjonujących obecnie węzłów na S8 z drogami lokalnymi (wojewódzką i powiatową) i budową pomiędzy nimi jednego, większego węzła dwóch dróg ekspresowych (S8 i S61) umożliwiającego także dojazd z dróg innych kategorii. Ten węzeł przejmie nazwę likwidowanego obecnie węzła Ostrów Mazowiecka Północ i oprócz połączenia dwóch dróg ekspresowych umożliwi również dojazd do Ostrowi Mazowieckiej i okolicznych miejscowości. Sąsiedni węzeł Podborze na S8 zostanie zlikwidowany. Wraz z rosnącym zaawansowaniem robót (obecnie ponad 30 proc.) nabierają kształtu docelowe rozwiązania projektowe. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie likwidacja obecnego węzła Ostrów Mazowiecka Północ.

 

Roboty w toku

- S8 na zamykanym właśnie dotychczasowym węźle Ostrów Mazowiecka Północ z jego nowopowstającą lokalizacją. Takie rozwiązanie umożliwi wjazd z drogi wojewódzkiej nr 627 na drogi S8 i S61 właśnie na nowym węźle Ostrów Mazowiecka Północ. W budowie jest także ponad 3,5 km drogi wojewódzkiej nr 627 od drogi wojewódzkiej w rejonie miejscowości Stok do węzła Komorowo na drodze S61 – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Ponadto na odcinku S61 Podborze - Śniadowo trwają prace ziemne. Powstają nasypy, wykopy, zbiorniki, a w ramach robót drogowych wykonywane są pierwsze warstwy mrozochronne na przebudowywanym i poszerzanym fragmencie S8.

Na obiektach inżynierskich trwają prace przy fundamentach oraz betonowanie elementów obiektów mostowych. Przebudowywane są kolizje z sieciami. W prace zaangażowane jest ponad 340 osób i ponad 230 jednostek różnego rodzaju maszyn i urządzeń.

 

Rozwiązania docelowe

Budowany fragment drogi S8 i S61 będzie miał nawierzchnię asfaltową i będzie przystosowany do najcięższego ruchu (kategoria KR7, nacisk na oś 11,5 t). W ramach umowy powstaną dwie jezdnie S61, po dwa pasy ruchu każda, do tego pas awaryjny i 5-metrowy pas rozdziału. 

Nowy węzeł Ostrów Mazowiecka Północ to skrzyżowanie drogi ekspresowej S8 z drogą ekspresową S61. Będzie to węzeł typu WA „koniczyna” z elementami łącznic bezpośrednich. Droga ekspresowa S8 docelowo będzie przebiegać dołem, pod drogą ekspresową S61.

Oprócz węzła Ostrów Mazowiecka Północ, powstanie jeszcze węzeł Komorowo na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 677 (Ostrów Mazowiecka - Łomża).

Przewidziano również rezerwę terenu pod dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) - Sulęcin Wschód i Zachód.


 

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe