Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca [VIDEO]

  • 08.08.2022, 15:31 (aktualizacja 08.08.2022, 16:09)
  • Red
Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca [VIDEO]
Gmina Łomża wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pniewie zorganizowali jedno z ciekawszych wydarzeń w regionie. Mowa tutaj o „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”. Takiego widowiska i takiej zabawy jeszcze u nas nie było.

Nazwa „Festynu kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”, oraz termin imprezy nawiązują do przypadającego 10 sierpnia wspomnienia św. Wawrzyńca diakona i męczennika.

Festyn  rozpoczął się Mszą św. sprawowaną na Wzgórzu św. Wawrzyńca, czyli w miejscu gdzie przed tysiącem lat stanął pierwszy kościół chrześcijański.

 

Po nabożeństwie w urokliwym miejscu, uczestnicy przenieśli się do Grodziska, gdzie nie brakowało atrakcji, a festynowi towarzyszył dosyć trudny bieg z serii Aktywna Piątka Gminy Łomża.

Pomimo trudnych podbiegów i palącego słońca biegacze cały czas dzielili się uśmiechem z kibicami. Pierwszą Kobietą na mecie była Paulina Duda z Kolna, a pierwszym  Mężczyną Maciej Wojciechowski z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Uczestnicy wydarzenia po wspólnym kibicowaniu biegaczom mogli przenieść się w czasy średniowiecza i na podgrodziu grodziska Starej Łomży zobaczyć pokazy tańców średniowiecznych i walk rycerskich. Wszyscy, którzy przybyli na festyn poza dobrą zabawą mogli również poznać historię.

Na Festynie św. Wawrzyńca nie zabrakło również gości, jednym z nich był Senator Marek Komorowski, który wystartował razem z biegaczami i jak mówi ma nadzieję, że takich imprez integrujących rodziny i władze będzie więcej.

Ważne jest, żeby w dzisiejszych czasach wracać do tradycji, do średniowiecza. Poznać historię po to, aby mieć świadomość jak powstało miejsce, w którym dzisiaj mieszkamy.

Takimi wydarzeniami dbamy o pamięć, a dzisiaj wszyscy przejezdni mogą zobaczyć jak bogata jest ziemia łomżyńska.

Podczas festynu Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis otrzymała z rąk wojewody podlaskiego Teresa Adamowska w uznaniu dokonań twórczych i pedagogicznych. 

Impreza była obfita w pokazy. Odbyły się cztery turnieje: rycerski, konny, kuszniczy oraz plebejski. Organizatorzy zadbali o poczęstunek, z oddali słychać było wystrzeliwane salwy oraz występy zespołów takich jak Viatores czy Skiela Kapela.

Pogoda była piękna, a frekwencja dopisała. Tak zaprezentował się pierwszy Festyn na św Wawrzyńca.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe