Obchody Święta Wojska Polskiego i 18 Pułku Logistycznego - [VIDEO]

  • 12.08.2022, 15:17 (aktualizacja 15.08.2022, 10:29)
  • www.narew.info| polub nas na facebooku
Obchody Święta Wojska Polskiego i 18 Pułku Logistycznego - [VIDEO]
Od złożenia kwiatów przed tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i spotkaniu władz miasta oraz powiatu z żołnierzami rozpoczęły się w Łomży obchody Święta Wojska Polskiego.

 

W Łomży obchody te trwają kilka dni, a święto Wojska Polskiego połączone jest z obchodami święta 18 Pułku Logistycznego im. Mariana Raganowicza, bowiem kultywują oni tradycję 33. Pułku Piechoty, który stacjonował w Łomży i swoje święto miał 14 sierpnia. Dzień ten wybrano ze względu na wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, kiedy żołnierze z naszego miasta brali udział w pierwszej porażce Armii Czerwonej podczas bitwy pod Ossowem.  Uroczystości rozpoczęły się oficjalną mszą świętą w łomżyńskiej Katedrze. Biskup Janusz Stepnowski podkreślił jak ważną rolę pełni Wojsko Polskie. Przypomniał również postać patrona pułku.

 

 

Główną częścią obchodów tegorocznego święta Wojska Polskiego był uroczysty apel na placu Niepodległości, podczas którego zostały wręczone zasłużone medale, odznaczenia, a także proporce rozpoznawcze dowódcy pułku i dowódcom pododdziałów. W Łomży ponownie pojawiło się życie wojskowe i garnizonowe, którego przez pewien czas brakowało. Jak mówi dowódca Paweł Gałązka, żołnierze opuszczają koszary i wychodzą do społeczeństwa.

 

W inauguracji wojskowych uroczystości wzięli udział także parlamentarzyści: radny województwa podlaskiego Piotr Modzelewski oraz  poseł Kazimierz Gwiazdowski, który przypomniał, że w Łomży zawsze były żywe tradycje wojskowe i społeczeństwo miasta zawsze chętnie uczestniczyło w wydarzeniach organizowanych przez żołnierzy. Poseł podkreślił również, że ostatnie dwa lata były bardzo trudne dla Wojska Polskiego i tym bardziej ważne jest docenienie ich służby.

 

Łomża od trzech lat ponownie ma swoje wojsko i znów tętni życie wojskowe, dlatego cieszymy się, że możemy razem obchodzić te uroczystości, mówił Piotr Modzelewski. Święto Wojska Polskiego to doskonała okazja, by podziękować funkcjonariuszom i pracownikom za ich służbę i zaangażowanie. Za trud włożony w zapewnienie bezpieczeństwa w kraju.

 

Uroczystości na placu niepodległości zakończyła oficjalna defilada. Jednak to nie koniec świętowania. Przed nami W ramach tegorocznych obchodów wojskowego święta w Łomży niedzielę (14.08.) na cmentarzu przy ul. Kopernika odbędzie się apel pamięci przy nowo odsłoniętym grobie mjr. Gwidona Mieczysława Bursy (godz. 12:00), a wieczorem (godz. 18:00) koncert patriotyczny w auli koncertowej łomżyńskiej filharmonii.

W dniu Święta Wojska Polskiego, czyli 15 sierpnia rano (9:30) złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem żołnierzy 33. pułku piechoty, a po południu (od godz. 15:00) zaplanowano piknik militarny "Wojsko na swojsko" w Parku Jana Pawła II.

www.narew.info| polub nas na facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe