Odsłonięcie pomnika Gwido Mieczysława Bursy - [VIDEO]

  • 17.08.2022, 14:33 (aktualizacja 17.08.2022, 16:35)
  • www.narew.info| polub nas na facebooku
Odsłonięcie pomnika Gwido Mieczysława Bursy -  [VIDEO]
Na cmentarzu Katedralnym przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży w przeddzień uroczystości 102 Bitwy Warszawskiej i bohaterskiej obrony Łomży odbył się Apel Pamięci. W trakcie uroczystości poświęcono i oficjalnie odsłonięto nagrobek weterana walk o wolność i niepodległość Polski, majora piechoty Gwido Mieczysława Bursy.

 

Pomnik został odbudowany staraniem Instytutu Pamięci Narodowej i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Jak mówił płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego Apel Pamięci miał na celu przypomnienie wysiłku zbrojnego żołnierza polskiego i uczczenie poległych ofiar w walce o niepodległość naszej Rzeczypospolitej Polskiej.

Dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego podkreślał, że historia wielokrotnie pokazywała nam, iż bohaterowie są potrzebni w każdym czasie naszego istnienia, zarówno podczas walk o niepodległość, jak i podczas pokoju i możemy od nich się uczyć, jak dbać o wolność ojczyzny.

W trakcie uroczystości poświęcony i odsłonięty został nagrobek majora piechoty Gwido Mieczysława Bursy, który od wiosny 1919 do jesieni 1924 był dowódcą kompanii, a następnie batalionu 33 Pułku Piechoty. Uroczystego odsłonięcia nagrobku legionisty dokonał Gwidon Świątkowski - historyk, który odnalazł grób majora Bursy, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk. Paweł Gałązka, prezes TPZŁ Józef Babiel, starosta łomżyński Lech Szabłowski i Jacek Hryniewicki z IPN.

Złożono również kwiaty i zapalono znicze na grobie gen. Mariana Raganowicza, płk. Jerzego Sawy Sawickiego i mogiłach żołnierskich. 

www.narew.info| polub nas na facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe