Obwodnica Kolna - rozpoczyna się projektowanie - [VIDEO]

  • 18.08.2022, 16:09 (aktualizacja 18.08.2022, 16:25)
  • Tylko dobre informacje z województwa
Obwodnica Kolna - rozpoczyna się projektowanie - [VIDEO] Telewizja Narew Podpisanie umowy na prace projektowe budowy obwodnicy Kolna. Od lewej Andrzej Duda, burmistrz Kolna, Mariusz Paleczek Prezes zarządu VALUE ENGINEERING Sp. z o.o. i Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg
Kolno usytuowane jest w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 647 i przy drodze krajowej nr 63, czyli szlak m.in. z Warszawy przez Łomżę i Pisz w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich szczególnie podczas sezonu wakacyjnego ruch w mieście jest wzmożony. Przez miasto przejeżdża wtedy ok. 20 tys. samochodów, co powoduje utrudnienia w ruchu także pieszym i sięgające 10 km korki. Trasa Stawiski-Myszyniec stała się również częściej eksploatowana od momentu otwarcia węzła Via Baltica. Problem rozwiąże obwodnica o którą władze Kolna zabiegają od lat. Inwestycja ubiegłego roku uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości ponad 54 milionów złotych. Całkowity koszt to 95 milionów złotych i będzie realizowana przez władze województwa podlaskiego. W kwietniu tego roku marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś w Kolnie podpisali umowę w tej sprawie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem

Władze Kolna o obwodnicę zabiegają od lat. Miasto przecina na pół droga krajowa 63, czyli szlak m.in. z Warszawy przez Łomżę i Pisz w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich.

– To dla nas ogromny problem. Od majowego „długiego weekendu” do jesieni natężenie ruchu wynosi od 14 do 18 tys. pojazdów na dobę. Od piątku do poniedziałku tworzą się korki przekraczające czasem 10 km. Kilka lat temu droga krajowa przez Kolno została zmodernizowana. Ronda i sygnalizacje świetlne znakomicie poprawiły bezpieczeństwo naszych mieszkańców, ale spowalniają ruch i miasto się korkuje, dlatego bardzo potrzebujemy tej obwodnicy – wyjaśnił Andrzej Duda, burmistrz Kolna.

Budowa tras, które wyprowadzą z centrum Kolna ruch, będzie miała dwa etapy. Dokumentacja projektowa, nad którą prace ruszyły wraz z podpisaniem umowy, mają zakończyć się za rok. Dotyczą linii „wschód-zachód” na drodze wojewódzkiej 647. Drugim etapem jest linia „północ-południe”, czyli droga krajowa 63. Obwodnica, zależnie od wybranego wariantu, będzie miała długość od 5 do 9 km.

– Koszty tego pierwszego etapu to prawie 2 mln zł. Narzuciliśmy sobie w tej sprawie szybkie tempo, mamy 12 miesięcy – powiedział Mariusz Nahajewski.

Projektanci wybiorą wariant poprowadzenia obwodnicy. Andrzej Duda, burmistrz Kolna zaznaczył, że możliwe są trzy podstawowe warianty.

– Zadecyduje oczywiście ukształtowanie terenu, koszty i sprawy własnościowe, ale chcemy, aby było to przedsięwzięcie jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i środowiska ­– wyjaśnił.

Jego zdanie podzielił Mariusz Paleczek, prezes firmy Value Engineering.

– Cieszę się z tego zadania, bo lubimy projektować drogi służące bezpośrednio ludziom i wymagające inżynierskich rozwiązań – powiedział.

Jak zadeklarowali wspólnie Mariusz Nahajewski i Mariusz Paleczek, we wrześniu rozpoczną się społeczne konsultacje z mieszkańcami dotyczące przebiegu obwodnicy Kolna.    

 

Tylko dobre informacje z województwa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe