czwartek, 28 marca 2024 23:17

Sport. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2022. 14 medali Polaków

Polskie biegaczki zakończyły mistrzostwa w Monachium i zrobiły to w królewskim stylu. Dzięki niej nasi zawodnicy wracają z 14 medalami.

Autor: PZLA

Niedziela była ostatnim dniem zmagań na Stadionie Olimpijskim w Monachium i wiedzieliśmy dobrze, że to też szansa, żeby polska reprezentacja powiększyła swój dorobek medalowy.

Do półfinałowego biegu na 100 metrów przez płotki przystąpiła Pia Skrzyszowska i pewnie dobiegła pierwsza. To był dobry zadatek na finał, ale wiadomo, że w sporcie wszystko może się zdarzyć. Zawodniczka jednak była dobrej myśli i w ostatnim biegu pokazała, na co ją stać. Zdobyła złoty medal z drugim wynikiem w karierze – 12.53. To złoto to pierwszy medal Polki w biegu na 100 metrów przez płotki od mistrzostw Europy w Atenach w 1982 roku. Wtedy – także złoto – zdobyła Lucyna Langer-Kałek.

To jednak nie wszystko, bo płotkarka weszła do biegu sztafetowego 4 x 100 metrów. Druga miała pobiec Anna Kiełbasińska, a po niej Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda. Nasza sprinterka w solowym biegu na 100 metrów zajęła 4. miejsce, ale teraz miało być zupełnie inaczej.

Polki spisały się świetnie i zdobyły srebrny medal.

– Kocham sport i kocham te wszystkie emocje, więc jeśli tylko mogę, to zawsze chcę pomóc. Gdy z Pią dostałyśmy tę spontaniczną propozycję, to nasza odpowiedź była natychmiastowa. W tym szaleństwie po prostu jest metoda. Byłyśmy obie szybkie w tym roku. Oczywiście było ryzyko, ale powiedziałyśmy sobie: wszystko albo nic. I mamy wszystko! Jest rekord Polski – mówiła Anna Kiełbasińska. – 12 lat temu w Barcelonie byłam rezerwową, gdy Marika, której tutaj przekazałam pałeczkę, razem z Martą Jeschke, Weroniką Wedler i Darią Korczyńską, ustanawiała poprzedni rekord. Wtedy było mi przykro, a dziś po tylu latach mam tyle sukcesów na jednych zawodach, że nie wiem, co mam ze sobą zrobić.

Świetnie pobiegła także męska sztafeta na tym dystansie. Nie tylko zdobyła brąz, ale także ustanowiła nowy rekord Polski. Nasi wystartowali w składzie: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć.

Ostatecznie na ME 2022 Polska zdobyła 14 medali i jest to najlepszy wynik od czempionatu w Budapeszcie w 1966 roku.