Narodowe Czytanie w Kolnie - [VIDEO]

  • 06.09.2022, 17:06 (aktualizacja 07.09.2022, 15:31)
  • Tylko dobre informacje
Narodowe Czytanie w Kolnie - [VIDEO]
Lekturą obowiązkową tegorocznej ogólnopolskiej akcji narodowego Czytania były "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Była to jedenasta edycja akcji zainicjowanej przez parę prezydencką. Również po raz jedenasty władze samorządowe, parlamentarzyści, pracownicy biblioteki, uczniowie i mieszkańcy Kolna wzięli udział tej społecznej inicjatywie.

 

Rozpoczynając spotkanie w Kolnie, Karol Pieloszczyk, wicestarosta kolneński i gospodarz spotkania  zachęcał do podtrzymywania pamięci o naszych wielkich, polskich poetach, których dzieła są ponadczasowe i cytując Kartezjusza powiedział, że czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.

 

Podobnie jak rok temu, spotkanie prowadziła Ewelina Truszkowska i Wojciech Kulas. Zanim oficjalnie rozpoczęło się czytanie fragmentów Ballad i Romansów, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Adam Łukaszewicz papirolog i archeolog śródziemnomorski wygłosił prelekcję wprowadzająca w tematykę utworów Adama Mickiewicza i przybliżył kilka ciekawostek z życia i twórczości autora ballad i Romansów.

 

Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zostały wydane w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, a jednocześnie nawiązuje do ludowej wyobraźni, a możliwość wspólnego czytania Integruje lokalne społeczności.

 

Oprócz tradycyjnego odczytu fragmentu ballad można było także podziwiać na scenie aktorów, którymi na potrzeby tegorocznego narodowego czytania zostali nauczyciele, uczniowie I LO w Konie i pracownicy kolneńskich instytucji nie tylko kultury.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 roku, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. W ubiegłym roku lekturą była natomiast "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

 

W 2023 roku lekturą będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

 

 

Tylko dobre informacje

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe