Z Nieławic do Łomży już nową drogą. Andrzej Adamczyk na Ziemi Łomżyńskiej - [VIDEO]

  • 14.09.2022, 16:54 (aktualizacja 14.09.2022, 17:15)
  • Tylko dobre informacje
Z Nieławic do Łomży już nową drogą. Andrzej Adamczyk na Ziemi Łomżyńskiej…
Droga na którą czekały pokolenia, łączy gminę Wizna i Piątnica, miejscowości Kokoszki i Guty. Była wąska, żwirowa, teraz jej dwa kilometry są asfaltowe, a jezdnia ma 6 m szerokości.

Dzięki porozumieniu dwóch samorządów gminnych inwestycja mogła zostać zrealizowana. Wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg złożył starosta, a zarząd powiatu wykazał się dużą odwagą planując tę inwestycję, bo mogło coś się nie udać z przetargiem lub podczas realizacji, więc było to pewne ryzyko podkreślali samorządowcy.

- To już 30 inwestycja, jaką realizowaliśmy z udziałem środków z rządowych programów rozwoju dróg, w ostatnich kilku latach. Oznacza to 35 - 36 kilometrów dróg o największym znaczeniu dla mieszkańców gmin, a w realizacji mamy kolejnych 15, w tym dotyczących bezpiecznych przejść – mówił Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński.

Jak mówili mieszkańcy okolicznych miejscowości, uroczyste otwarcie rogi Guty – Kokoszka to dla nich dzień niepodległości, bo od 40 lat zabiegali o remont tej drogi w różnych instytucjach. I zawsze otrzymywali jedna i tą sama odpowiedz brak środków

 

Tego dnia w naszym województwie oddano także do użytku  kolejny odcinek drogi ekspresowej Via baltica odcinek Szczuczyn Ełk. Podczas otwarcia tego fragmentu drogi obecny był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk , stąd jego obecność na Ziemi Łomżyńskiej. Minister Adamczyk tuz przed konferencją prasową rozmawiał z mieszkańcami Nieławic, Choszczewa i z obecnymi  na otwarciu  samorządowcami.

- Tamta inwestycja, wraz z kolejową Rail Baltica, otwiera na nowe możliwości gospodarcze region, wykluczony komunikacyjnie przez lata, otwiera na całą Polskę i Europę. Kiedy kilka lat temu w Łomży zapadały decyzje o budowie Via Baltica towarzyszyło temu niedowierzanie, a czasem śmiech. A my dotrzymaliśmy słowa i myślę, że ówcześni krytycy teraz mogą się teraz tylko cieszyć, że się mylili. Ale mieszkańcy gmin i powiatów sporadycznie korzystają z tras szybkiego ruchu czy autostrad. Ich „drogi codzienne" prowadzą do kościoła, gminy, szpitala, szkoły, sklepu. Dlatego jesteśmy dzisiaj nie tylko tam, ale też właśnie tu, gdzie oczekiwanie  na dobrą drogę trwało tak długo. Dziękuję za zaproszenie i możecie liczyć na więcej - mówił minister Andrzej Adamczyk.

W ramach inwestycji jezdnię żwirową na odcinku blisko 2 km zastąpiono bitumiczną o szer. 6 m, przebudowano 2 skrzyżowania oraz 37 zjazdów, wybudowano chodnik o długości ponad 110 m o szer. 2 m z kostki betonowej, wykonano odwodnienie za pomocą rowu 1200 m, zrobiono nowe oznakowanie pionowe wraz z aktywnym oznakowaniem radarowym oraz nowe pobocze.

Obecny na uroczystości poseł Kazimierz Gwiazdowski przypomniał, że w czerwcu polski rząd zdecydował o przyznaniu dodatkowych ponad 2 mld zł na drogi samorządowe. Pieniądze będą przeznaczone na modernizację nawierzchni dróg oraz infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo.

Poświęcenia nowej drogi dokonał ks. kan. Szczepan Dobecki, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy. Mieszkańcy Nieławic w podziękowaniu za nowa drogę przekazali ministrowi Andrzejowi Adamczykowi, posłowi Kazimierzowi Gwiazdowskiemu i lokalnym samorządowcom symboliczne prezenty by wyrazić swą wdzięczność za inwestycję na terenie tych dwóch gmin. Starosta łomżyński Lech Szabłowski podkreślił, że to 30. inwestycja w powiecie z dofinansowaniem z rządowego programu rozwoju dróg. A dzięki tym pieniądzom i innym dotacjom jak chociażby polski ład na zakończenie tej kadencji w powiecie łomżyńskim wyremontowanych lub w trakcie prac będzie około 100 km dróg, czyli około 20 proc. wszystkich, którymi zarządza powiat.

 To kolejna inwestycji w regionie z dofinansowaniem w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Powiat Łomżyński na jej modernizację z rządowego programu otrzymał ponad 1,1 mln zł. Całkowita wartość inwestycji to prawie 2,2 mln zł, z czego ponad 370 tys. zł pochodzi z budżetu gminy Wizna, taka sama kwota z budżetu gminy Piątnica, a blisko 1,1 mln zł dołożył powiat łomżyński.

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Łomża4ever
Łomża4ever 15.09.2022, 11:19
Tylko po co te otwarcia? Dla politycznego lansu chyba tylko. Bić brawo za to, że ktoś wydaje WASZE pieniądze ? Bankomatom też dziękujecie ?

Pozostałe