Polski Dzień Bluesa rozbrzmiał w Hali Kultury

  • 19.09.2022, 11:57 (aktualizacja 19.09.2022, 13:55)
  • www.narew.info| polub nas na facebooku
Polski Dzień Bluesa rozbrzmiał w Hali Kultury Polityka
To już dziewiąta edycja Polskiego Dnia Bluesa. W tegorocznej odsłonie zagrały dla mieszkańców naszego miasta trzy zespoły – Słowacki wirtuoz René Lacko , łomżyńska formacja Polityka i warszawski Breakout Night.

Polski Dzień Bluesa zgromadził w Hali Kultury w Łomży dużą liczbę fanów bluesa, ale również zaciekawił osoby, które z tą muzyką nie miały wcześniej przyjemności obcować. Nieformalne Środowisko Muzyków Łomżyńskich nie daje zapomnieć o tym gatunku , a co więcej, zaraża miłością do bluesa.

„Polski Dzień Bluesa obchodzony jest w okolicach 16 Września, daty urodzin B.B. Kinga amerykańskiego gitarzysty bluesowego. W polsce wydarzenie to zainicjowało Polskie Stowarzyszenie Bluesowe. W Łomży jest obchodzone od roku 2014 i 2015 kiedy to na bruku Starego Rynku zespół The BL Blues Band zagrał pierwsze koncert włączając się w ogólnopolskie wydarzenie. Z czasem wydarzenie to ewoluowało i zostało przeniesione pod dachy instytucji kultury tj. Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych oraz Hali Kultury Urzędu Miejskiego w Łomży. Dzięki współpracy Nieformalnego środowiska Muzyków Łomżyńskich z wyżej wymienionymi instytucjami w bieżącym roku 17 września w sobotę zagrały trzy zespoły Rene Lacko Słowacja, Polityka z Łomży oraz Breakout Night Tribiute Band z Warszawy. Jako współorganizatorzy, NŚMŁ cieszymy się, że mamy raz w roku swój udział w miejskiej przestrzeni kulturalnej miasta Łomży, czyli ten jeden dzień bluesa, żywej muzyki którą możemy się dzielić ze wszystkimi. Liczymy na dalszą owocną współpracę z instytucjami kultury w naszym mieście oraz nieustające duże zainteresowania słuchaczy którego w tym roku nie zabrakło.” – mówił organizator wydarzenia, gitarzysta i aranżer w zespole The BL Blues Band Jan Yaniu Górski

René Lacko zaprezentował publiczności m.in. ponadczasowe  klasyki Jimiego Hendrixa i  gitarowe solówki z wyższej półki. Łomżyńska formacja Polityka również pokazała klasę stawiając na nowsze i premierowe utwory jak „ Kwarantanna” czy „Ciernie”. Nie zabrakło również utworu „ Piwo, kobiety i blues” w ich wykonaniu i aranżacji Jana Górskiego. Komentarze publiczności jasno mówią, że to był najlepszy koncert tego wieczoru.

Mi osobiście dobrze się grało. Cieszę się, że mogliśmy wystąpić z tymi zespołami na scenie, bo czuć, że bluesa mają we krwi. Słowacy bardzo fajnie się zaprezentowali, ale oldboje moim zdaniem zmęczyli publiczność, a to za sprawą zbyt dużej ilości magicznego płynu.” – mówił perkusista zespołu Polityka Tomasz „Mieciu” Sierzputowski.

Wśród publiczności znalazł się również między innymi Bartłomiej Leszczyński – basista z zespołu The BL Blues Band i  Leczsami. – „Cieszy fakt, że środowisko muzyków w Łomży wciąż jest aktywne i przy okazji obchodów Polskiego Dnia Bluesa chętnie angażuje sie w organizację koncertu w naszym mieście. Konwencja, w której występuje jeden zespół z Łomży (Polityka) i 2 spoza miasta bardzo mi się podoba. To takie połączenie czegoś co znamy i lubimy z twórczością, która jeszcze nie gościła na łomżyńskiej scenie. Mam nadzieję, że za rok również spotkamy się wspólnie świętując Bluesa i ogólnie "granie na żywo" w mieście.”

Na przypadającą w przyszłym roku dziesiątą edycję Polskiego Dnia Bluesa w Łomży organizatorzy zapowiadają koncert jubileuszowy i już zaczynają do niego przygotowania, warto więc kibicować tej inicjatywie i trzymać kciuki za powodzenie ich planów.

www.narew.info| polub nas na facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe