Czy w Łomży pojawią się zielone przystanki?

  • 21.09.2022, 13:06 (aktualizacja 21.09.2022, 13:17)
Czy w Łomży pojawią się zielone przystanki?
Zieleń miejska, szczególnie zieleń przyuliczna pełni wiele istotnych funkcji. Wpływa pozytywnie na środowisko, klimat, poprawia jakość życia mieszkańców. Obecnie władze miejskie przywiązują coraz większą wagę do planowania terenów zielonych. Poszukują miejsc, aby wprowadzić dodatkową zieleń w gęste, miejskie zabudowania, a także przeznaczają na tereny zieleni otwarte, niezagospodarowane dotąd wolne przestrzenie. Innowacyjnym rozwiązaniem lokalizacji dodatkowej roślinności w miejskim krajobrazie są zielone przystanki. Wiaty przystankowe z zielonymi dachami, zielonymi ścianami cieszą się coraz większą popularnością. 7 takich przystanków ma szansę pojawić się także w Łomży, a ściślej w centrum, przy Galerii Dworcowej i Aleja Park oraz przy Galerii Veneda i aptece Gemini. Na pomysł wpadła Angelika Obrycka i zgłosiła takie zadania w Budżecie Obywatelskim miasta Łomża. - Realizacja systemu zielonych przystanków w Łomży przyniosłaby wiele korzyści. Zielone przystanki oprócz podstawowej funkcji jaką pełnią, czyli ochrona przed niekorzystanymi warunkami atmosferycznymi zmniejszają wyspę ciepła, wspierają lokalną bioróżnorodność, zmniejszają ryzyko powodzi lokalnych, przeciążenia kanalizacji deszczowej, a co najważniejsze poprawiają jakość powietrza w swoim otoczeniu - tłumaczy Angelika Obrycka. Głosowanie mieszkańcow na projekty w Budżecie Obywatelskim miasta Łomża rozpoczęło się 19 września i potrwa do 3 października.

Konstrukcja zielonego przystanku
Łomżyński zielony przystanek posiadałby automatyczny system nawadniania, panele fotowoltaiczne zapewniające przystankowi samowystarczalność energetyczną. Energia elektryczna zgromadzona przez panele pozwoliłaby zasilić zamontowany w konstrukcji przystanku system służący do nawadniania roślin, elektroniczny rozkład jazdy, elektroniczną gablotę reklamowo-informacyjną, dodatkowe oświetlenie oraz gniazdka elektryczne dzięki którym mieszkańcy mogliby naładować telefony komórkowe czy inne urządzenia. 

- Uwagę z pewnością przyciągałaby różnorodność gatunkowa i kolorystyczna roślinności zasadzonej w konstrukcji przystanku oraz ażurowa pergola umieszczona w tylnej ścianie wiaty przystankowej - mówi Angelika Obrycka, pomysłodawczyni łomżyńskich zielonych przystanków. 

W sumie w Łomży ma szansę powstać 7 zielonych przystaków. Projekt został zgłoszony w ramach trzech zadań strefowych. 

Zadanie 1
Nazwa zadania: Zielone przystanki w Centrum Łomży
Lokalizacja:
Trzy przystanki autobusowe w strefie Centrum:
1.   Przystanek autobusowy STARY RYNEK 01
2.  Przystanek autobusowy Sz. Zambrowska FILHARMONIA 02
3.  Przystanek autobusowy Pl. Kościuszki JANTAR 02

Zadanie 2
Nazwa zadania: Zielone przystanki przy Galerii Dworcowej i Aleja Park
Lokalizacja:
Dwa przystanki autobusowe w strefie Łomżyca:
1.   Przystanek autobusowy Al. Legionów DWORZEC 04
2.  Przystanek autobusowy Al. Legionów McDonald's 06

Zadanie 3
Nazwa zadania: Zielone przystanki przy Galerii Veneda i aptece Gemini (przystanek Al. Piłsudskiego STAFFA 08)
Lokalizacja:
Dwa przystanki autobusowe w strefie Południe:
1. Przystanek autobusowy Zawadzka GALERIA VENEDA 02
2. Przystanek autobusowy Al. Piłsudskiego STAFFA 08

- Lokalizacja zielonego przystanku w miejscach już atrakcyjnych wizualnie może tylko podkreślać jego piękno. Jeśli dany przystanek uznawany jest za wizytówkę pokazywany jest w mediach społecznościowych, w broszurach informacyjnych danego miasta jako miejsce polecane do odwiedzenia. Turysta odwiedzający dane miasto chętnie odwiedza takie miejsce, fotografuje, poleca innym. Dzięki temu zielone przystanki są kojarzone nie tylko przez mieszkańców danego miasta - przekonuje Angelika Obrycka. 

Głosowanie mieszkańcow na projekty w Budżecie Obywatelskim miasta Łomża rozpoczęło się 19 września i potrwa do 3 października. Zagłosować można online na stronie https://konsultacje.miastolomza.pl/karta-do-glosowania-dla-mieszkancow-miasta-lomza-na-zadania-do-budzetu-obywatelskiego-2023/ oraz stacjonarnie w punktach.

Łomżyca:
1.    Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna nr 2 w Łomży, ul. Polna 16
poniedziałek – piątek w godzinach: 07:30-17:00
2.    Wyższa Szkoła Agrobiznesu, ul. Studencka 16
poniedziałek-niedziela w godzinach 07:00-18:00
3.    Akademia Nauk Stosowanych, ul. Akademicka 14

Centrum:
1.    Punkt Obsługi Mieszańców Urzędu Miejskiego, Stary Rynek 14 (parter)
poniedziałek- piątek w godzinach 07:30-15:30
2.    Budynek administracyjno - biurowy, ul. Nowa 2
poniedziałek- piątek w godzinach 07.30-15.30
3.    Klub Seniora MOPS, ul. Nowogrodzka 7a
poniedziałek- piątek w godzinach 08.00-16.00

Południe:
1.    Centrum Handlowe Galerii Veneda
poniedziałek – sobota: 09:00 - 21:00
2.    Galeria Łomża, ul. Piłsudskiego 14 A i B
poniedziałek- piątek w godzinach 08:00-20:00
3.    Park Wodny MOSIR, ul. Wyszyńskiego 15
poniedziałek-piątek w godzinach: 06:00-22:00
sobota: 09:00-22:00
niedziela: 08:00-22:00

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe