Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 17:50
Reklama
Reklama

Polacy światu “Znani Nieznani” w ZSCKR w Marianowie [FOTO]

"Znani nieznani” to tytuł wystawy, którą obejrzeć można w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Wchodzi ona w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych „Polacy światu”, realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Wystawę, która trafiła do szkoły z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oglądać można do 12 października 2022 r. Prowadzący szkoły rolnicze i sprawujący nad nimi nadzór pedagogiczny minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wyraził nadzieję, że każda z prezentowanych na wystawie postaci stanie się inspiracją dla młodzieży uczącej się w resortowych szkołach rolniczych.
  • Źródło: ZSCKR w Marianowie
Polacy światu “Znani Nieznani” w ZSCKR w Marianowie [FOTO]

Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” składa się z 23 plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 wybitnych Polaków, o których większość z nas wie niewiele. Niektórzy z nich wyjechali z kraju pod przymusem, niektórzy z wyboru. Byli także tacy, którzy opuszczali go z przysłowiową „jedną walizką”. Najczęściej emigracyjna rzeczywistość nie była dla nich przyjazna, a droga do godnego życia była trudna i wyboista. Mimo wszystko, wielu z nich zdobyło rozgłos i odniosło sukces w bardzo różnych dziedzinach - w kinie, sporcie, sztuce, biznesie czy nauce. Tam, gdzie działali, stawali się znani i poważani. Ich odkrycia wzbudzały i wzbudzają nadal najwyższe uznanie i szacunek.

Są wśród nich polscy badacze Syberii, zesłańcy i dobrowolcy, którym świat zawdzięcza pierwsze opisy ich przybranej ojczyzny - Syberii, jak Jan Czerski czy Aleksander Czekanowski, odkrywcy morza Buriatów Bajkału, badacze jego fauny i flory, jak Benedykt Dybowski czy Wiktor Godlewski miłośnicy Jakucji, jak Edward Piekarski czy Wacław Sieroszewski, dzięki którym znamy obyczaje ludu Sacha. Jest odkrywca wielu białych plam na mapach Azji, m.in. znawca starożytnej Samarkandy, glacjolog i geolog - Leon Barszczewski. Są też pisarze, poeci, których los rzucił do Kazachstanu tj. Adolf Januszkiewicz, Gustaw Zieliński. Są również duchowni, którzy oddali się posłudze duszpasterskiej by służyć potrzebującym, którzy nie mieli możliwości powrotu do swoich ojczyzn, jak w tym przypadku w Kazachstanie ks. Władysław Bukowiński, czy jezuita, lekarz okulista w Chinach Wacław Szuniewicz, franciszkanin, misjonarz w Japonii Władysław Żebrowski.

Bohaterami wystawy są: Hanna Hirszfeld, Ludwik Hirszfeld, Jan Czerski, Benedykt Dybowski, Wiktor Godlewski, Aleksander Czekanowski, Edward Piekarski, Wacław Sieroszewski, Ferdynand Karo, Roman Szwoynicki, Józef Morozowicz , Konstanty Wołłosowicz, Leon Barszczewski, Julian Talko-Hryncewicz, Aleksander Szymkiewicz, Aleksander Rogojski, Henryk Bukowski, Ludwik Szaciński, Micha Boyn, Wacław Szuniewicz, Bronisław Malinowski, Józef Obrębski, Józef Gosławski, Czesław Słania, Henryk Hryniewski, Władysław Horodecki, Kazimierz Gzowski , Ernest Malinowski, Henryk Groppler, Antoni Norbert Patek , Emil Korytko, Józef Kowalewski, Henryk Arctowski, Kazimierz Nowak, Bohdan Paczyński, Władysław Turowicz, Michał Jankowski, Władysław Żebrowski, Stefan Drzewiecki, Krystyn Olszewski, Gustaw Zieliński , Adolf Januszkiewicz , Aleksander Zatajewicz , Ks. Władysław Bukowiński.

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 października, o godzinie 16:00 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Prezentacja wystawy będzie połączona z działaniami edukacyjno - informacyjnymi na rzecz nauczycieli, uczniów, rodziców i społeczności lokalnej. W szkole odbędą się min. kampanie informacyjne, dodatkowe lekcje historii, konkurs wiedzy, spotkania z rodzicami, bliskimi współpracownikami oraz uczniami pobliskich szkół podstawowych, na których młodzież ZSCKR będzie oprowadzać po wystawie i opowiadać o jej bohaterach.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze