Kwesta uliczna na rzecz łomżyńskiego Hospicjum

  • 27.09.2014, 13:42
  • Redakcja
Kwesta uliczna na rzecz łomżyńskiego Hospicjum
Kwesta uliczna na rzecz łomżyńskiego Hospicjum odbędzie się 28 września w niedzielę. Każda złotówka to dar Twojego serca - podkreśla Artur Filipkowski, kwestarz na rzecz Hospicjum.
Kwesta uliczna na rzecz łomżyńskiego Hospicjum odbędzie się 28 września w niedzielę.
Pod wszystkimi kościołami w Łomży kwestować będą pracownicy Hospicjum, wolontariusze ze szkół średnich oraz wrażliwi mieszkańcy naszego miasta - przyjaciele Hospicjum.
Liczymy na Państwa wsparcie i pomoc, każda złotówka to dar Twojego serca - podkreśla Artur Filipkowski, kwestarz na rzecz Hospicjum.„Hospicjum” p.w. Świętego Ducha w Łomży

Powstałe w 1992 r. Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” p.w. Św. Ducha w Łomży podjęło się zorganizowania profesjonalnej opieki nad ludźmi z chorobą nowotworową w jej terminalnej fazie. 
Już 1 grudnia 1993 r. utworzone Hospicjum rozpoczęło świadczenie opieki obejmując swoim zasięgiem miasto Łomża oraz teren dawnego województwa łomżynskiego. 
W lutym 2003 r. po wybudowaniu nowego budynku zakład został przekształcony w Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej i dzięki temu opieką objęto również chorych z chorobą Parkinsona, ze stwardnieniem rozsianym i w stanach po udarach mózgu.

 Obecnie Dom Opieki Hospicyjnej roztacza opiekę nad osobami z terenu województwa podlaskiego i mieści w swojej strukturze następujące formy działalności:

- hospicjum stacjonarne

- hospicjum domowe

- zakład opiekunczo-leczniczy

 Do hospicjum przyjmowani są pacjenci kierowani przez lekarza pierwszego kontaktu, lekarzy z oddziałów szpitalnych oraz każdej poradni specjalistycznej po zakończeniu leczenia przyczynowego. Hospicjum dysponuje 7 łóżkami.

 W ramach hospicjum domowego świadczona jest opieka nad chorymi pozostającymi w domu zamieszkałymi w odległości 30 km od siedziby Domu Opieki Hospicyjnej.

Korzystanie z opieki hospicyjnej stacjonarnej i domowej jest nieodpłatne.

 Celem Hospicjum jest poprawa jakości życia w terminalnej fazie choroby nowotworowej poprzez zapewnienie chorym całodobowej opieki paliatywnej, pomocy psychologicznej i duchowej. 

Zadania Hospicjum realizuje zespół pracowników posiadających wymagane kwalifikacje wspierany przez wolontariuszy. Korzystanie z opieki w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym jest częściowo odpłatne (70% emerytury lub renty chorego). Zakład dysponuje 8 miejscami.

 Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych prowadzi wypożyczalnie sprzętu do pielęgnacji i rehabilitacji chorych w domu: łóżka, materace odleżynowe, wózki inwalidzkie, chodziki, kaczki, baseny.

Źródła finansowania działalności:

 - kontrakt z NFZ

- dotacja z Urzędu Miasta Łomża

- składki członkowskie zrzeszonych w ŁTPCh

- kwesty uliczne

- darowizny od osób fizycznych i prawnych zamieszkałych w kraju i zagranicą

- skarbony

Od 2003 r. czynna jest kaplica. Kapelan odprawia Msze Św. trzy razy w tygodniu 
i jest obecny codziennie.

Na zdjęciu Artur Filipkowski, Grupa Medialna Narew.
 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe