Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 04:11

Miasto wyjątkowe

- Myślmy o Łomży - apelował podczas dyskusji nad projektami złożonymi w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Łomży Mieczysław Mazur, znany plastyk, twórca witraży.
Miasto wyjątkowe


- Myślmy o Łomży - apelował podczas dyskusji nad projektami złożonymi w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Łomży Mieczysław Mazur, znany plastyk, twórca witraży. Nasze miasto za kilka lat będzie obchodzić wspaniały jubileusz 600-lecia uzyskania praw miejskich. Ma Łomża swoją tożsamość, choć wiele jej wspaniałych cech zatarło się i zaciera, gdy egoizm polityczny okazuje się mocniejszy od szacunku dla tradycji. Jest też tak, że to my, mieszkańcy Łomży, czasami tracimy czujność i pozwalamy, by lepszy pieniądz  był wypierany przez gorszy.     

Nasze miasto ma potencjał, aby się rozwijać. Przynajmniej jako ośrodek edukacji i kultury, spokojne i przyjazne, a przede wszystkim piękne, miejsce do życia. Tylko musimy w porę odzyskać zbiorową czujność i mądrość.    

Dużą szansą na to jest np. Budżet Obywatelski, którego druga edycja wkroczyła właśnie w fazę głosowania na zgłoszone projekty. Jest ważny nie tylko za sprawą możliwych do zdobycia pieniędzy na ciekawe pomysły, ale równie istotny, bo nie pozwala przygasnąć dyskusji o potrzebach i wizerunku miasta.  

 Grupa Medialna Narew od początku wspiera tę inicjatywę.  

"Chcemy, aby nasza Łomża miała wspaniałe równe chodniki i wiele parkingów na błyszczące auta, ale jeszcze bardziej chcemy żeby była wyjątkowa  i niepowtarzalna, piękna blaskiem, jakiego nigdzie indziej nie ma" - pisaliśmy w poprzednim wydaniu Tygodnika Narew. Dlatego sami proponujemy i wspieramy głównie propozycje, które dadzą Łomży to „coś więcej". 

Pewnym symbolem takiego stanowiska jest w tej edycji BO propozycja zgłoszona przez Monikę Strzelecką - wykonanie nowej elewacji metodą sgraffito miejskiej kamienicy przy Starym Rynku. Pomysł obszernie przedstawiliśmy w Tygodniku Narew z 9 września w artykule Jolanty Święszkowskiej  "Sgraffito, czyli do dwóch razy Sztuka" (można się w z nim zapoznać nie tylko w wersji papierowej, ale także na stronie internetowej www.narew.info).

Kolejne z projektów, na które Grupa Medialna Narew chciałaby zwrócić szczególną uwagę, przygotowali: Jolanta Święszkowska - ławeczkę Filozofa Wincentego Lutosławskiego z czytelnią na Starym Rynku, Krzysztof Staniórski - miejsca do grillowania na Bulwarach Łomżyńskich.

Popieramy także zgłoszenia, których zwolennikami są nasi przyjaciele i sprzymierzeńcy z pierwszej edycji, czyli panowie Andrzej Podsiadło i Stanisław Oszkinis oraz kierowane przez nich radny osiedli. Mają tym razem swoje wspólnie promowany projekty - przebudowę ulicy Jana z Kolna oraz punkt widokowy obok Domku Pastora.

 

 

Oto ich dokładniejsze opisy przygotowane przez autorów zgłoszeń.

 

"Ławeczka Filozofa Wincentego Lutosławskiego"

Miejsce: Stary Rynek w Łomży

Koszt: 90 000 zł

Autor pomysłu: Jolanta Święszkowska

Opis zadania:

Wincenty Lutosławski – wybitny erudyta, metafizyk i znawca pism dialogicznych Platona. Urodził się w pobliskim Drozdowie i ustalił chronologię dialogów greckiego filozofa Platona. Na arenie filozofii polskiej oraz światowej profesor Wincenty Lutosławski uznawany jest za niepodważalny autorytet intelektualny. Ławeczka filozofa Wincentego Lutosławskiego wraz z charakterystycznym atrybutem, biurkiem, wzmocni aspekty turystyczne miasta, gdyż powiąże je z walorami regionu (odniesienie do Muzeum Przyrody w Drozdowie). Ociepli wizerunek Łomży jako miasta intelektualnie otwartego.  Najważniejszy w koncepcji ławeczki będzie jednak element edukacyjno-kulturalny. Biurko filozofa (zaprojektowane zgodnie z wyglądem eksponatu znajdującego się w dworku w Drozdowie) będzie czytelnią na wolnym powietrzu. W szufladkach umieszczone zostaną książki filozoficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z wolnym dostępem do nich (nawiązanie do idei bookcrossing). W biurku mogą znaleźć się także materiały promujące miasto i region. Ławeczka filozofa sprzyjać będzie także procesom związanym z rewitalizacją Starówki, wskaże kierunek rozwoju Starego Miasta, które musi postawić na ofertę ciekawą, nawiązującą do kultury i jej społecznego oddziaływania. Ławeczka będzie żyła własnym życiem dzięki temu, że będzie czytelnią z wolnym dostępem do lektur i z możliwością ich przynoszenia, wymiany itp. Sama ławeczka będzie także funkcjonalna i inwestycyjnie przydatna. 

 

"Łomżyńska zdrapka" – estetyzacja Starego Rynku w Łomży – elewacja na miejskiej kamienicy przy ul. Farnej metodą sgraffito

Miejsce: ul. Farna

Koszt: 150 000 zł

Autor pomysłu: Monika Strzelecka

Opis zadania:

Starówka naszego pięknego miasta zamiera w zatrważającym tempie, co chwila najemcy opuszczają lokale, a właściciele zabytkowych kamienic albo nie widzą potrzeby albo po prostu nie stać ich na wykonanie ciekawych zabiegów budowlano – artystycznych na elewacjach własnych budynków. Nikt nie zaprzeczy, że to Stare Miasta w Polsce czy Europie przyciągają turystów, to te miejsca nadają charakter i są wizytówką każdego miasta.

W Łomży można zatem rozpocząć głośną już debatę o renesansie Łomżyńskiej Starówki od decyzji Budżetu Obywatelskiego na „Łomżyńską zdrapkę” na miejskiej kamienicy. Będzie to świetny początek zmiany wizerunku tego miejsca, z pewnością zachęci właścicieli kamienic w tej części Łomży do podobnych działań.

Dlaczego sgraffito? Bo jest to monumentalna technika dekoracyjna malarstwa ściennego polegająca na pokrywaniu muru kilkoma warstwami zróżnicowanego kolorystycznie tynku, a następnie fragmentarycznym zeskrobywaniu wg. określonego rysunku wilgotnych jeszcze warstwa górnych, tak aby w zeskrobywanych partiach odsłoniła się barwa warstwy dolnej dzięki czemu uzyskuje się wielobarwna kompozycję rysunkową.

Technika sgraffito była stosowana szczególnie często do dekorowania fasad obiektów architektury renesansowej. Przykłady sgraffito w Polsce można znaleźć na elewacjach budynków Starego Miasta w Warszawie, śródmieścia Krakowa i zabytkowych dzielnic innych starych miast Polski, ale nie tylko. Współczesne budynki również zdobią historyczne bądź tematyczne motywy wykonane w tej technice.

 

„Łomżyńska zdrapka” przedstawiać będzie poczet książąt mazowieckich i ważne historyczne wydarzenia z życia miasta Łomża. Odda to charakter miasta, korespondować będzie z zabytkową Katedrą, uszlachetni dzisiejszy wygląd miejskiej kamienicy. Taka zmiana elewacji zdecydowanie zmieni wygląd smutnej, szarej miejskiej kamienicy, nada jej charakter, zwróci tym uwagę nie tylko mieszkańców miasta, ale intrygować będzie turystów zwłaszcza, że w pobliżu kamienicy znajduję się czekająca na odwrócenie Ławeczka Hanki Bielickiej, a dwie sąsiadujące ulice – Farna i Długa zyskały już dawnych charakter. Powstanie interesujący, historyczny zakątek Pd – Zach. pierzei Starego Miasta w Łomży.

Co ważne dla „Łomżyńskiej zdrapki”? W realizacji projektu uczestniczyć będzie młodzież z Państwowego Liceum Plastycznego w Łomży pod opieką wyspecjalizowanej firmy budowlanej np. Andrzeja Wszeborowskiego  zajmującego się renowacją zabytkowych kościołów i kamienic. A projekt sgraffito wykona odznaczony medalem Gloria Artis łomżyński artysta plastyk Mieczysław Mazur.

 

"Miejsca do grillowania z grillami, ławkami, stołami"

Miejsce: Bulwary Łomżyńskie

Koszt: 60 000 zł

Autor pomysłu: Krzysztof Staniórski

Opis zadania:

Od wielu lat rodzinne grillowanie to główna atrakcja spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Polacy grillują wszędzie i przez cały rok. Niestety, nie zawsze zgodnie z prawem. W mieście nie ma wyznaczonych miejsc do grillowania dla tych, którzy w letnie gorące dni, jak i zimowe popołudnia nie mają możliwości wyjazdu na działkę czy poza miasto. Wiele miast w Polsce posiada już takie wyznaczone miejsca, gdzie postawiono ławeczki, stoły i betonowe grille po to, aby mieszkańcy mogli swobodnie, rodzinni spędzać czas. Miejsca do grillowania będą wykorzystywane przez cały rok, gdyż jesienią czy w okresie zimy także lubimy grillować. Inwestycja wpłynie na poprawę relacji społecznych, a także na integrowanie się społeczeństwa, uatrakcyjni ofertę rekreacyjną miasta, a poprzez swoje położenie wpisze się naturalnie w ofertę turystyczną bulwarów łomżyńskich.

 

"Przebudowa ulicy Jana z Kolna"

Miejsce: ul. Jana z Kolna

Koszt: 130 000 zł

Autor pomysłu: Andrzej Podsiadło

Opis zadania:

Ulica Jana z Kolna, łącząca ul. Dworną z ul. Senatorską stanowi przejście i przejazd na Bulwary z ul. Rybaki. Ul. Jana z Kolna należy do Starówki i jest przejściem do Kościoła Sióstr Benedyktynek. Kierowcy korzystają z przejazdu przez ul. Jana z Kolna celem uniknięcia "wąskiego gardła" na ul. Senatorskiej. Remont ul. Jana z Kolna stworzy dodatkowe miejsca parkingowe dla personelu i uczniów III LO przy ul. Senatorskiej. Remont tej ulicy poprawi estetykę Starówki i otoczenia kościoła, gdzie przyjeżdża wiele zagranicznych wycieczek.

                

"HELLO eko ŁOMŻA"
Miejsce: teren przy Domku Pastora
Koszt: 80 000 zł
Autor pomysłu: Monika Bartczak
Opis zadania:
Projekt przede wszystkim ma za zadanie promować ekologię, ekologiczny styl życia, ekologiczne wtórne wykorzystanie materiałów w ciekawy sposób, jak i – co najważniejsze – ma promować Łomżę jako rozwijającego się stylu eko. Kolejnym zadaniem projektu jest możliwość oglądania panoramy Doliny Narwi poprzez zamontowanie na proponowanej lokalizacji, przy Domku Pastora, lunet. Wykorzystanie naturalnych materiałów (drewna, trawy przechodzącej na obiekt od strony muszli) podkreśli ekologiczny charakter. Nowoczesna forma nada mu szyk zgodny z najnowszymi trendami, co przyciągnie zarówno łomżyniaków, jak i turystów. W okolicy nie ma również miejsca do niezobowiązującego odpoczynku, posiedzenia w miłym i fajnym, ładnym otoczeniu. Obiekt byłby częściowo zadaszony, a sezonowo wystawiane byłyby poduchy i stoliki. Z czasem może on służyć jako ośrodek kawiarniany lub może być inspiracją do stworzenia przyjaznej eko kawiarni w tym miejscu.


Podziel się
Oceń

Komentarze