Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 02:05

Światowy Dzień Autyzmu w Łomży

Łomża włączyła się w obchody Światowego Dnia Autyzmu, organizując wydarzenie na Starym Rynku. Zapoczątkowane kilka lat temu święto ma na celu zwiększenie wrażliwości społecznej wobec osób chorych na tę przypadłość.
Światowy Dzień Autyzmu w Łomży

Łomża włączyła się w obchody Światowego Dnia Autyzmu, organizując wydarzenie na Starym Rynku. Zapoczątkowane kilka lat temu święto ma na celu zwiększenie wrażliwości społecznej wobec osób chorych na tę przypadłość.

Światowy Dzień Autyzmu będziemy obchodzić 2 kwietnia. Z roku na rok chorych przybywa, a wiedza na temat tej choroby wciąż pozostawia wiele do życzenia. W inicjatywę włącza się również Łomża. Główne wydarzenie pt. "Podaj dłoń autyzmowi" zorganizowane zostanie na Starym Rynku.

- Ten dzień jest szczególną okazją do zwrócenia uwagi łomżan na fakt, że autyzm dotyczy sporej i niestety ciągle rosnącej liczby mieszkańców naszego miasta – mówi Dorota Zwierzyńska z fundacji Dr Otis, będącej organizatorem wydarzenia na łomżyńskiej starówce.

- Autyzm dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie, a często obok tej choroby przechodzimy obojętnie – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który jednocześnie zaprasza wszystkich mieszkańców, aby w tym szczególnym dniu przybyli na Stary Rynek. - Takie imprezy są bardzo potrzebne i warto je wspierać. Dzięki nim poszerzamy wiedzę na temat autyzmu, tym samym wzrasta nasza świadomość i zrozumienie dla osób chorych – dodaje prezydent.

Impreza "Podaj dłoń autyzmowi" startuje punktualnie o godz. 11.00. Wówczas na scenie pojawi się grupa "The BL Blues Band". Następnie zaprezentują się dzieci z przedszkola "Nutka" i "Mały Artysta" oraz wokaliści ze Studia Piosenki Pop Art i Studia Wokalnego eMDeK. Kulminacyjnym momentem będzie występ zespołu „Droga na Ostrołękę”. Podczas koncertu - na znak jedności z autystami - powędruje do nieba 500 niebieskich balonów, bo to właśnie ten kolor jest symbolem chorych na autyzm. Poza występami muzycznymi organizatorzy przygotowali również inne atrakcje. Nie lada gratka czeka miłośników motoryzacji. Na Starym Rynku odbędzie się prezentacja motocykli, samochodów ciężarowych, terenowych i sportowych. Swoje umiejętności zaprezentuje ponadto grupa Ratownicza "Nadzieja".

Dodać należy, że Światowy Dzień Autyzmu poprzedzi akcja "Bądź z nami na niebiesko". Jej celem jest solidarność z osobami autystycznymi. Udział w akcji może wziąć każdy, aby to zrobić wystarczy 1 kwietnia założyć przynajmniej część garderoby w kolorze niebieskim. Kolor ten pojawi się także na głównych ulicach Łomży, wzdłuż Zawadzkiej i Al. Legionów zawiśnie setka niebieskich flag.

Obchody Światowego Dnia Autyzmu to nie tylko data 2 kwietnia i wydarzenia na Starym Rynku. W mieście podejmowane będą także inne inicjatywy. Te najbliższe rozpoczną się już pod koniec marca w łomżyńskich szkołach i przedszkolach. Jednak najwięcej imprez odbędzie się w kwietniu, uważanym za miesiąc chorych na autyzm. W Centrum Katolickim przy ul. Sadowej planowane są spotkania, mające na celu poszerzenie wiedzy o autyzmie. Szereg atrakcji przygotuje m.in. Przedszkole Integracyjne "Mały Artysta". Z kolei w holu głównym miejskiego Ratusza przez cały kwiecień będzie można oglądać wystawę prac autorstwa dzieci autystycznych.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem w rozwoju dziecka objawiającym się brakiem umiejętności nawiązania więzi z bliskimi, trudnościami w kontaktach międzyludzkich i brakiem zrozumienia norm społecznych. Dziecko dotknięte autyzmem stopniowo zamyka się w swoim świecie, sprawiając pozory braku potrzeby kontaktu z bliskimi i rówieśnikami. Dziś mimo, że mamy XXI wiek i świat rozwija się w dynamicznym tempie, wciąż brakuje profesjonalnych placówek zajmujących się osobami autystycznymi, co stanowi problem nie tylko dla chorych, ale i ich rodzin.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Gość 29.03.2016 12:21
O ile wiem autyzm nie jest chorobą. W literaturze i klasyfikacji mówi się, że autyzm zaliczany jest do grupy całościowych zaburzeń rozwojowych. Może nie mieszać pojęć?
Gość 25.03.2016 22:02
ZSS my jako szkoła byliśmy pierwsi z tą akcją, nasze koleżanki zrobiły bardzo dużo w tej sprawie, szkoda że pan prezydent i redaktorzy Narew zapomnieli o nas wspomnieć. Przykre