Bulwary oficjalnie otwarte !

  • 20.05.2013, 07:52
  • redakcja
Bulwary oficjalnie otwarte !
Symbolicznym rozwiązaniem żeglarskich węzłów oficjalnie otwarte zostały łomżyńskie bulwary nadnarwiańskie, zwane od dziś formalnie Port Łomża.
Symbolicznym rozwiązaniem żeglarskich węzłów oficjalnie otwarte zostały łomżyńskie bulwary nadnarwiańskie, zwane od dziś formalnie Port Łomża.
Dzień 18 maja 2013 roku przejdzie bez wątpienia do historii naszego miasta. Dziś bowiem, po tych kilkudziesięciu latach, Łomża wraca nad Narew – mówił w okolicznościowym przemówieniu Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Na oficjalne otwarcie Portu Łomża Prezydent przypłynął jachtem wspólnie z Biskupem Łomżyńskim Januszem Stepnowskim, Marszałkiem Województwa Jarosławem Dworzańskim oraz Członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego Jackiem Piorunkiem.

„Niepodobna sobie wyobrazić miasta Łomży bez rzeki Narwi. Panorama miasta rysująca się doskonale od północy spoza Piątnicy, lub od zachodu ze Starych Kupisk, jest jakby naturalnym uzupełnieniem wspaniałego krajobrazu. Kapitalnym problemem, nie tylko dla Łomży, lecz także w szerszym ujęciu dla zagospodarowania powiatu i tej części województwa, jest zagospodarowanie doliny praNarwi” – tymi słowami prof. Franciszka Piaścika prawie sprzed 50 lat Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski rozpoczął swoje okolicznościowe przemówienie. - Wielu mieszkańców z niecierpliwością czekało na ten dzień, wielu nie dowierzało, że kiedykolwiek tego dnia dożyją. Jeszcze inni mocno krytykowali decyzję o realizacji tej inwestycji. Dziś, kiedy widzę tłumy mieszkańców odwiedzających to miejsce każdego dnia już od Wielkanocy, mogę śmiało powiedzieć, że jest to inwestycja ze wszech miar trafiona, z której możemy być i jesteśmy dumni – mówił Prezydent Mieczysław Czerniawski. Podkreślał, że tylko dzięki zaangażowaniu wielu osób, inwestycja ta mogła być zrealizowana. Dziękując władzom województwa podlaskiego za przyznane wsparcie, prosił o dofinansowanie kolejnego jej etapu. - Mieszkańcy Łomży i regionu oczekują, byśmy przez dalszą budowę bulwarów podnosili atrakcyjność turystyczną nie tylko Łomży, ale całego województwa podlaskiego – mówił Prezydent Łomży.

- Pan Prezydent prosił wczoraj telefonicznie, bym przyjechał trochę wcześniej, gdyż ma dla mnie niespodziankę. Dzisiaj się okazało, że Pan Prezydent chce mi z wody pokazać, co chce jeszcze zrobić. Więc oglądaliśmy z innej perspektywy nie tylko to co zostało już zrobione, ale mieliśmy okazję zobaczyć jeszcze ile pracy do wykonania pozostało – mówił Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że realizacją tej inwestycji nasze miasto potwierdziło swoje subregionalne aspiracje i że kierunek, który przyświeca również władzom samorządowym województwa jest bardzo słuszny. - Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się znaleźć środki na dalszy etap tego projektu, nie są to pieniądze małe, ale wierzę że nasze starania zakończą się sukcesem – zadeklarował Marszałek Dworzański.
 
Jacek Piorunek, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego przypomniał, że 70% środków na tą inwestycję pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. - Samorząd Województwa widząc ogromne znaczenie Łomży i jej rozwoju dla funkcjonowania całego województwa podjął decyzję o sfinansowaniu m.in. bulwarów – mówił Jacek Piorunek. Zauważył, że przez Zarząd Województwa Podlaskiego już prawie 300 milionów z RPO zostało przeznaczonych na rozwój Łomży, oraz że tylko w części nadnarwiańskiej naszego miasta z pieniędzy Unii Europejskiej wybudowany został stadion, wyremontowano ulicę Rybaki oraz rozbudowano Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
 
W imieniu żeglarzy głos zabrał komandor Yacht Clubu Polski Janusz Taber. - Jesteśmy usatysfakcjonowani nowym portem jachtowym, który może gościnnie przyjąć jachty przybywające szlakiem Wisły, Narwi, Pisy na Wielkie Jeziora Mazurskie.  Przez minione dziesięciolecia wielu z nas przepływając Narwią nie dopływało do Łomży. Ale zapewne ulegnie to zmianie, gdyż wielu wodniaków, skuszonych poznaniem mało znanego szlaku Narwi odwiedzi ten port i co najmniej każdego roku kilku z nas będzie cumować w Łomży – powiedział komandor Janusz Taber.

Nim Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski poświęcił Port Łomża, jego uroczystego otwarcia, rozwiązując symboliczne węzły marynarskie, dokonali: Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski, Prewodniczący Rady Miejskiej Łomży Maciej Borysewicz, w imieniu wszystkich łomżyniaków rozrzuconych po całym świecie Krystyna Koziełło–Poklewska - prezes oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w Olsztynie, wychowawca i pierwszy trener łomżyńskiej olimpijki z Sydney wioślarki Elżbiety Kuncewicz, dziś pracujący w porcie Marek Zenczewski oraz Jerzy Brzeziński, były Prezydent Łomży, za którego kadencji przystąpiono do realizacji tzw. Bulwarów.
Uroczystości otwarcia Portu Łomża towarzyszyło wiele atrakcji. Były gry i zabawy marynarskie, dla osób pragnących podziwiać piękno nadnarwiańskich terenów Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży przygotowało specjalny plener malarski "Malujemy nasze bulwary",  zaś uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 zaprezentowali pokazy kulinarne, barmańskie i kelnerskie. Można było obejrzeć wystawę poplenerową pn.“Parada Puszczy”, przepłynąć się statkiem BONA, czy zapoznać z ofertą Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Były również występy Łomżyńskiej Orkiestry Dętej wraz z mażoretkami,  zespołu muzycznego "Po Godzinach" oraz duetu szantowego Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej. Imprezę zakończył wieczorny pokaz łomżyńskich jednostek pływających.

Budowa terenów sportowo – rekreacyjnych nad Narwią rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku i zakończyła w grudniu 2012 roku. W tym czasie powstał port rzeczny z przystanią pasażerską dla dwóch dużych jednostek o długości 24 metrów, marina o wymiarach 40x30 metrów przystosowana do obsługi 20 małych jednostek, hangar na łodzie oraz bulwar rzeczny z dwoma ciągami komunikacyjnymi (ścieżką pieszą i rowerową) o długości ponad pół kilometra. Ponadto powstało pole namiotowe, plac zabaw dla dzieci oraz siłownia zewnętrzna. W ramach inwestycji wybudowano również drogi dojazdowe do bulwaru i portu oraz parkingi. Wykonana została także kanalizacja sanitarna z przepompownią ścieków, kanalizacja deszczowa z separatorem substancji ropopochodnych, oświetlenie terenu oraz składający się z 24 kamer monitoring. Port wyposażony został m.in. w kajaki turystyczne, łodzie wioślarskie, łódź motorową, wiosła, koła ratunkowe czy kapoki. Na bulwarach zamontowano m.in. ławki, dwa źródełka wody pitnej oraz stoły do gry w szachy, pingponga i piłkarzyki, a także dwie lornety punktów widokowych.
Dokumentację budowy bulwarów za kwotę 638 tys. zł opracowali na przełomie 2009 i 2010 r. projektanci z Katedry Geoinżynierii Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Koszt budowy pierwszego etapu nadnarwiańskich bulwarów, wykonanego przez firmę Warbud S.A. z Warszawy, wyniósł 15,6 mln zł, w tym 11,4 mln zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.


źródło:  UM Łomża
redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe