PP nr 5 na gali finałowej konkursu "Mam 6 lat"

  • 19.04.2013, 13:36
  • K.S
PP nr 5 na gali finałowej konkursu "Mam 6 lat"
11 kwietnia 2013 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się finał drugiej edycji konkursu "Mam 6 lat".
11 kwietnia 2013 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się finał drugiej edycji konkursu "Mam 6 lat", skierowanej do rad rodziców przedszkoli i szkół w całej Polsce, z udziałem Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas, Ministra Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i Henryki Krzywonos - działaczki Solidarności. Głównym celem organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej konkursu jest wypromowanie najciekawszych działań rodziców w radach rodziców przedszkoli oraz szkół, ułatwiających przygotowanie i adaptację dzieci sześcioletnich do edukacji szkolnej. W II edycji konkursu ocenianych było aż 4 607 prac!
- Obniżenie wieku szkolnego to cywilizacyjna zmiana, która pozwala dzieciom szybciej się rozwijać, szybciej poznawać  świat i systematyzować wiadomości, uczyć się funkcjonować w grupie rówieśniczej, a to w przyszłości przełoży się na ich sukces edukacyjny. Jednak przygotowanie dzieci do tej zmiany wymaga dobrej współpracy przedszkoli ze szkołami podstawowymi, ale przede wszystkim wsparcia rodziców. Dlatego poprosiłam rady rodziców przedszkoli i szkół podstawowych, żeby podzielili  się swoim doświadczeniem - jak konkretnie przygotowują dzieci do wcześniejszej edukacji szkolnej w przedszkolu i jak szkoła podstawowa przyszykowała się na przyjęcie dzieci sześcioletnich. Bo kto, jeżeli nie rodzice, potrafią ocenić pracę nauczycieli w przedszkolu i szkole i stwarzane tam warunki? Państwo są żywym dowodem na to, że rodzice w polskich przedszkolach i szkołach odgrywają szczególnie ważną rolę w starcie edukacyjnym swoich dzieci - mówiła minister Szumilas, gratulując laureatom konkursu, uczniom i rodzicom z całego kraju, obecnym na gali wraz z towarzyszącymi im kuratorami oświaty i przedstawicielami lokalnych samorządów.

Minister Krystyna Szumilas przypomniała, że od 2009 roku już 184 tys. dzieci rozpoczęło wcześniejszą edukację w szkole, a 350 tys. rodziców zadecydowało o tym, żeby ich sześcioletnie dzieci  poszły do szkoły. - To państwo zaufaliście polskiej szkole podstawowej, która od 2009 roku bardzo się zmieniała - zwracała się minister do uczestniczących w gali rodziców. - A wasze dzieci są dowodem na to, że dziecko 6-letnie jest gotowe do edukacji w szkole, że potrafi i że sobie poradzi, a rolą nas - dorosłych jest pomóc im w przekroczeniu szkolnego progu. Serdecznie dziękuję za udział w konkursie wszystkim przedszkolom, szkołom państwu, rodzicom i dzieciom - mówiła minister.

- Cieszę się i gratuluję państwu, że jesteście tą grupą ludzi, którzy nie straszą dzieci szkołą i pokazują, że jest to dla naszych dzieci miejsce dobre, właściwe i bezpieczne - zwracał się do laureatów Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

W gali uczestniczyli członkowie kierownictwa MEN: podsekretarz stanu Joanna Berdzik, sekretarz stanu Tadeusz Sławecki, podsekretarz stanu Maciej Jakubowski, podsekretarz stanu Przemysław Krzyżanowski, dyrektor generalny Robert Bartold. Nieobecna na gali Dorota Zawadzka, słynna superniania, przywitała uczestników w specjalnie im dedykowanym nagraniu. Galę zaszczyciły swoją obecnością Henryka Krzywonos z mężem oraz Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, które wspierają ideę obniżenia wieku obowiązku szkolnego.

Publiczne Przedszkole nr 5, jako jedyne z Łomży, na finałowej gali reprezentował przewodniczący Rady Rodziców Pan Krzysztof Staniórski

.

K.S

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe