Ostrołęka: 16 dni akcji Przeciwko Przemocy wobec Kobiet

  • 05.12.2012, 11:36
  • KS
Ostrołęka: 16 dni akcji Przeciwko Przemocy wobec Kobiet
Wzorem ubiegłych lat i w tym roku w Komenda Miejska Policji w Ostrołęce włączyła się w kampanię „Białej Wstążki”.

Co to za kampania? Otóż kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana.
Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. ,,Biała Wstążka” ma uzmysłowić mężczyznom, że przemoc może spotkać jego siostrę, dziewczynę, żonę lub koleżankę oraz , że dzięki postawie polegającej na nietolerowaniu przemocy wobec kobiet możemy skutecznie walczyć z tego typu zachowaniami.

 

Po co nosić białą wstążkę? Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

 

Celem kampanii jest pokazanie, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowania wobec nich przemocy. Obecnie w różnych krajach świata zaczyna się podkreślać, że nie powstrzyma się zjawiska przemocy, jeśli nie zaangażuje się mężczyzn. I nie chodzi wyłącznie o to, by organizować pomoc mężczyznom stosującym przemoc, ale o to, by zaangażować mężczyzn do aktywnego przeciwdziałania przemocy.


Żeby stało się to możliwe, trzeba sobie uświadomić, że:

 większość mężczyzn nie używa przemocy w bliskich związkach,

 nie jest prawdą, że wszyscy mężczyźni są potencjalnie brutalni,

 przemoc mężczyzn spowodowana jest czynnikami indywidualnymi i społecznymi.

 mężczyźni są bardziej narażeni na przemoc niż kobiety, dotyczy to przemocy mężczyzn wobec mężczyzn,

 dla mężczyzn, którzy doświadczali przemocy (zwłaszcza w dzieciństwie), jest ona źródłem poważnej traumy (ze wszystkimi jej konsekwencjami) podobnie jak w przypadku kobiet,

  istnieje też przemoc kobiet wobec mężczyzn i zjawisko to ma większą skalę niż
początkowo sądzono.

 

Uświadomienie sobie tych faktów:

 sprzyja spojrzeniu na przemoc mężczyzn wobec kobiet w kontekście przemocy mężczyzn wobec mężczyzn, rodziców wobec dzieci i kobiet wobec mężczyzn, co prowadzi do bardziej całościowego zrozumienia przemocy,

 sprzyja bardziej całościowemu spojrzeniu nie tylko na zjawisko przemocy w bliskich związkach, ale również na zjawisko przemocy ze względu na płeć,

 może sprawić, że mężczyźni będą chętniej angażować się w działania związane
z przeciwdziałaniem przemocy,

 stwarza większe możliwości współpracy kobiet i mężczyzn w ramach różnych
programów przeciwdziałania przemocy,

 pozwala skupić się na przyczynach prowadzących do przemocy, a nie tylko na
reagowaniu na przemoc,

 stwarza większą szansę na skuteczne zmniejszenie zjawiska przemocy.

 fot.: google.pl

KS
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe