Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 10:34

Jubileuszowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Rynie

Temat prawa spółdzielczego, możliwość oraz potrzeby jego zmiany i dostosowania do funkcjonowania spółdzielni mleczarskich, zdominował pierwszy dzień X Jubileuszowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Rynie.
Jubileuszowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Rynie

Temat prawa spółdzielczego, możliwość oraz potrzeby jego zmiany i dostosowania do funkcjonowania spółdzielni mleczarskich, zdominował pierwszy dzień X Jubileuszowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Rynie. Mleczarze spotkali się tu na trzydniowej konferencji, aby przedyskutować najważniejsze tematy dla branży.

Pierwszego dnia Forum, w czwartek 27 września br. odbyła się debata na temat prawa spółdzielczego. Wstępu do debaty dokonał Prof. Senator Henryk Cioch wykładem na temat statusu prawnego spółdzielni mleczarskich w Polsce.

Profesor zaznaczał problem braku odrębnych regulacji dla spółdzielni mleczarskich - pomogłyby one osiągnąć kompromis między rolnikami (producentami mleka), a pracownikami mleczarni, pomiędzy którymi, według Profesora, dochodzi do konfliktów wywołanych sprzecznymi interesami ekonomicznymi. Profesor w swojej wypowiedzi nawiązywał do Ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze i zaznaczał, że korzystniejsze byłoby zatrudnianie członków spółdzielni, którzy pracują w zakładach na podstawie spółdzielczych umów o pracę. To umożliwiałoby przekształcanie spółdzielni w spółki prawa handlowego. Prof. Cioch opowiedział się za zmianą ustawy z 1982 roku, ponieważ, choć umożliwia ona funkcjonowanie spółdzielni mleczarskich, to powinna być bardziej szczegółowa - napisana dla węższego kręgu.

Uczestnicząca w debacie prof. Małgorzata Wrzołek-Romańczuk stwierdziła, iż nie ma powodów, by spółdzielniom nadawać charakter spółek prawa handlowego. Pani Profesor uważa, iż korzystniejsza dla spółdzielni i jej członków jest umowa o pracę, a nie spółdzielcza umowa o pracę. Natomiast zdaniem Jana Dworniak - prawo spółdzielcze jest dobrze skonstruowane, jednak można byłoby je udoskonalić. Zmiany wymagałaby odpowiedzialność za spółdzielnię – aby nie spoczywała ona tylko na prezesie, ale rozłożona była na członków zarządu. Jan Dworniak zmieniłby również sposób głosowania rad nadzorczych- chodzi o przyznanie głosów mnogich ważniejszych członkom rady spółdzielni. Natomiast mecenas Bożena Ornowska zaznaczyła, iż bezsensowne jest przekształcanie spółdzielni pracy w spółki z racji tego, że pracownicy będący członkami spółdzielni stanowią zazwyczaj mniej niż 1% jej członków.

Edmund Borawski – prezes SM Mlekpol wskazała na przykład spółdzielni Mlekpol, która jest zbudowana na prawie spółdzielczym, cały czas rozwija się – więc jest doskonałym przykładem, iż prawo spółdzielcze jest dobre. Jednak podkreślił, iż obecnie funkcjonująca ustawa o prawie spółdzielczym jest z jest z 1982 roku, a od tego czasu rzeczywistość zmieniła, a co za tym idzie należałoby zmienić niektóre zapisy prawa spółdzielczego. Zdaniem prezesa Borawskiego nie istnieje kolizja pomiędzy pracownikami, a rolnika- członkami spółdzielni. Wg niego nie trzeba przekształcać spółdzielni w spółki, ponieważ spółdzielczość jest dobra dla ludzi. Zdaniem Edmunda Borawskiego zmiany w sposobie glosowania w radach i tak prędzej czy później nastąpią.

Zdaniem uczestniczącego w debacie Senatora Jerzego Chróścikowskiego, spółdzielczość należy promować, bo jest wielką szansą na funkcjonowanie rolnictwa. Wg senatora dla polskiej spółdzielczości mleczarskiej jest więcej szans niż zagrożeń i należałoby pomyśleć nad sprawą pakietów mlecznych i łańcucha cenowego. Senator Chróścikowski zaznaczył, że rolnicy w Polsce nie otrzymują tak godziwej zapłaty za mleko, jak w innych krajach Europy.

W piątek 28 września mleczarze będę debatować na Forum m.in. na temat kondycji światowego i polskiego rynku mleka w aspekcie kryzysu gospodarczego oraz wyzwaniach dla branży mleczarskiej wynikających z polityki unijnej na lata 2014-20.


Podziel się
Oceń

Komentarze