Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 22:56

Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej rozdane

Twórcy historycznego serwisu ziemi łomżyńskiej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem znaleźli się w doborowym gronie laureatów V edycji Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej rozdane

Twórcy historycznego serwisu ziemi łomżyńskiej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem znaleźli się w doborowym gronie laureatów V edycji Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. W ogólnopolskim konkursie pod patronatem Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Komitetu ds. UNESCO można było znaleźć uznanie za najlepsze inicjatywy kulturalne i lokalne jakie wydarzyły się w Polsce w latach 2010-2011.

Kapituła V edycji Dorocznej Nagrody FRDL pod przewodnictwem prezesa fundacji prof. Jerzy Regulskiego oceniła w tym roku 156 zgłoszeń z całego kraju. Celem Nagrody, która została ustanowiona w 2004 r., jest promowanie przedsięwzięć kulturalnych przyczyniających się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przyznawana jest ona tym inicjatywom, które umocniły więzi i tradycje lokalne oraz zaktywizowały lokalne społeczności do wspólnych działań. Nagroda wręczana jest w czterech kategoriach: jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych lub grup obywateli oraz osób indywidualnych.

Tegoroczni laureaci nagród i wyróżnień spotkali się 19 czerwca na uroczystej gali w Warszawie, gdzie odbyła się konferencja finałowa Dorocznej Nagrody FRDL pt. "Kultura - integracja społeczna – rozwój".

–Jestem pod ogromnym wrażeniem wszystkich projektów, bo miałam okazję zapoznać się ze wszystkimi, które napłynęły. Jest tu masa fantastycznych, oryginalnych pomysłów – oceniła poziom tegorocznej edycji Jadwiga Czartoryska, prezes partnera konkursu Fundacji Orange.

Prezes fundacji prof. Jerzy Regulski podkreślał z kolei, że jedynie lokalne wspólnoty mogą stanowić siłę społeczną zdolną do wpływania na losy całego państwa.

W honorowym gronie wyróżnionych znaleźli się autorzy Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej, a jednocześnie współzałożyciele Łomżyńskiego Bractwa Historycznego Henryk Sierzputowski i Mariusz Patalan oraz Teresa Zajk, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem . Kapituła wyróżniła zgłoszony w konkursie projektwww.historialomzy.pl.Natomiast Tadeusz Klama, wójt gminy Kolno do tej prestiżowej nagrody zgłosił projekt realizowany przez Bibliotekę „Wyrusz z nami w Puszczę”. Inicjatywa zyskała uznanie w oczach wybitnego grona jurorów.

- Jesteśmy szczęśliwi, że nasz skromny wkład w propagowanie wiedzy o historii naszego regionu znalazł uznanie w tak szacownej instytucji w ogólnopolskim konkursie. Wyrażamy także wdzięczność Panu wicestaroście łomżyńskiemu Krzysztofowi Kozickiemu oraz Pani wiceprezydent Łomży Mirosławie Kluczek za ich rekomendacje dla naszego projektu historycznego. Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu nasz serwis historyczny będzie inicjatywą łączącą wszystkich tych, którzy noszą w sercu wspaniałą historię Łomży i ziemi łomżyńskiej – podkreślają wyróżnieni autorzy serwisu historialomzy.pl.



Fot. dot. historialomzy.pl: Konrad Chojnowski

Fot.dot. Gminna Bibliteka Publiczna w Czerwonem: Aleksandra Szyc - Kaczyńska





Podziel się
Oceń

Komentarze