Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 08:17

Mróz aż trzeszczy. Bądźmy uważni i pomocni dla innych

Od ostrych mrozów rozpoczął się 2016 rok w Łomży. Według białostockiego oddziału Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych, taka sytuacja potrwa jeszcze do wtorku.
Mróz aż trzeszczy. Bądźmy uważni i pomocni dla innych

Od ostrych mrozów rozpoczął się 2016 rok w Łomży. Według białostockiego oddziału Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych, taka sytuacja potrwa jeszcze do wtorku.

Oficjalny komunikat opublikowany na stronie: www.pogodynka.pl/ostrzezenia/wojewodztwo-podlaskie.                                           

"Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych
Obszar: województwo podlaskie
Ważność: od 2016-01-03 09:30:00 do 2016-01-05 10:00:00
Przebieg: Nadal silny mróz. Prognozowana temperatura minimalna od -18°C do -15°C, lokalnie spadek temperatury do -20°C. Temperatura maksymalna od -13°C do -10°C. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 5 km/h do 15 km/h.
Prawdopodobieństwo: 90%
Uwagi: Wydłużenie okresu ważności. Ostrzeżenie może jeszcze zostać przedłużone.
Czas wydania: 2016-01-03 09:10:00
Synoptyk: Karolina Kierklo".

Dla Łomży na poniedziałek 4 stycznia synoptycy przewidują: temperaturę    -10 stopni Celsjusza, umiarkowane zachmurzenie i wiatr o prędkości 4 metrów na sekundę.

Z poniedziałku na wtorek kolejna bardzo mroźna noc, około -15 stopni i dzień około -10. Dopiero kolejne dni mają przynieść stopniowe łagodzenie mrozu:  -8 w środę, -6 w czwartek, -4 w piątek.

Bądźmy uważni!

Specjalny apel związany z niskimi temperaturami wystosowała do mieszkańców Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku:

"Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Białostoccy policjanci w tym czasie sprawdzają i kontrolują miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać, pomagają im i informują o dostępnych formach pomocy. Funkcjonariusze apelują też do mieszkańców naszego województwa - „NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”.

 Zima, a zwłaszcza czas, gdy temperatury spadają poniżej zera to najtrudniejszy okres dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie te osoby są najbardziej narażone na bardzo niebezpieczne dla życia wychłodzenie organizmu. Mając na względzie troskę o tę grupę mieszkańców - podlascy policjanci systematycznie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy i bezdomne. Mundurowi kontrolują pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe, piwnice i ogródki działkowe, czyli wszystkie te rejony, gdzie potencjalnie tacy ludzie mogą szukać schronienia narażając się tym samym na wychłodzenie organizmu. W przypadku napotkania takich osób funkcjonariusze namawiają do skorzystania z noclegowni oraz informują, gdzie można np. zjeść ciepły posiłek oraz uzyskać doraźne wsparcie. Ponadto policjanci w takich miejscach pozostawiają także materiały informacyjne w postaci np. ulotek czy broszur - o możliwych formach pomocy, w tym noclegowniach oraz punktach wydawania ciepłych ubrań i posiłków. Działania tego typu potrwają do końca sezonu zimowego. Wszystko po to, by pomóc tej grupie bezpiecznie przetrwać ten trudny, zimowy czas.

Podlascy policjanci apelują także do wszystkich mieszkańców naszego regionu - „NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”. Pamiętajmy, że każdy sygnał dotyczący miejsc przebywania osób bezdomnych, samotnych i niezaradnych życiowo, które narażone są na wyziębienie organizmu może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. W przypadku zauważenia osób narażonych na zamarznięcie, jak najszybciej zgłośmy ten fakt Policji pod numerem telefonu 997 (komórkowy 112), Pogotowiu Ratunkowemu - 999, Straży Miejskiej". 


Podziel się
Oceń

Komentarze