Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Własny sklep internetowy - jak się do tego zabrać?

Planujesz rozpocząć działalność w branży e-commerce ale nie za bardzo wiesz, które z dostępnych na rynku rozwiązań do prowadzenia sklepu wybrać? Zastanawiasz się czy lepiej zlecić wykonanie sklepu od zera profesjonalnej agencji czy może otworzyć sklep na platformie sprzedażowej?
  • 25.09.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
 Własny sklep internetowy - jak się do tego zabrać?

Jak już pewnie sam się zorientowałeś możliwości jest na prawdę sporo i każde z nich ma swoje wady i zalety. To od czego warto zacząć to możliwie najdokładniej rozpisać sobie wszystkie swoje oczekiwania na teram sklepu. Jaka jest jego rola - czy będzie to element, na którym się chcesz skoncentrować czy dodatek np do bloga, gdzie chcesz sprzedawać swoje kursy, diety lub rękodzieło? Ile będzie w nim docelowo produktów- kilka, kilkanaście, kilka tysięcy? Czy chcesz sam zarządzać sklepem czy zlecisz to na zewnątrz? Jak budżet możesz przeznaczyć na ten projekt? Tu warto pamiętać, ze uruchomienie sklepu to dopiero początek drogi, musisz pamiętać o środkach na zatowarowanie a przede wszystkim na promocję, gdyż sklep, o którym nikt poza Twoimi znajomymi nie będzie wiedział raczej nie przysienie zwrotów w inwestycji.

Ok, załóżmy, że wszystko już sobie rozpisałeś.

Wariant 1.

Masz dość ograniczony budżet ale marzysz aby sprzedawać w sieci. Celowo nie piszę -marzysz o tym aby stać się właścicielem sklepu-dlaczego-to wyjaśni się za chwilę. Chcesz mieć sklep tu i teraz, więc wybierasz platformę e-commerce w modelu Saas (np. Magento Commerce, Shoper,Shopify) gdzie po wykupieniu abonamentu w jedno popołudnie możesz "wyklikać" swój sklep. Wystarczy, ze wprowadzisz produkty, dane firmy, i poszło! Sklep gotowy! No i świetnie - masz sklep internetowy. To bardzo fajne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wiedzy z zakresu programowania. Sklep otwierasz szybko korzystając z gotowych rozwiązań jakich dostarcza właściciel platformy. Obsługa sklepu jest banalnie prosta, większość rzeczy "robi się sama". Nie musisz się martwić o bezpieczeństwo sklepu, aktualizacje, o to dba dostawca oprogramowania. A wady? Przede wszystkim wybierając to rozwiązanie nie jesteś właścicielem sklepu, a jedynie go wynajmujesz, nie możesz go dowolnie rozwijać, a jedynie w zakresie jaki jest dostępny w abonamencie. Jeśli chodzi o wygląd Twojego sklepu masz zazwyczaj do wyboru kilka, kilkanaście gotowych szablonów i nic poza tym, więc na starcie pozbawiasz swój sklep unikalności. Pozycjonowanie takiego sklepu jest również utrudnione ponieważ cały ruch zbiera platforma i ona jest beneficjentem ruchu organicznego. Zazwyczaj też jest tak, że im więcej sprzedajesz tym wyższa jest opłata abonamentowa. Musisz mieć świadomość, że jeśli w pewnym momencie przestaniesz być zadowolony ze współpracy - nie będziesz mógł przenieść swojego sklepu gdzie indziej - musisz go tworzyć od nowa.

Wariant 2.

Sklep na platformie e-commerce w modelu Open Source. Open Source oznacza w praktyce dokładnie to, że Twój sklep (Ty jesteś jego właścicielem i za niego odpowiadasz), możesz dowolnie rozwijać, modyfikować, przenosić między serwerami. Łatwy w obsłudze i intuicyjny. Brzmi nieźle, prawda? Przykładem takiego sklepu może być produkt jaki otrzymujesz w połączeniu duetu WordPress +WooCommerce. WordPress to bezpłatny system do zarządzania treścią, a dzięki wtyczce WooCommerce (również bezpłatnej) przeobraża się w pełni funkcjonalny sklep internetowy. Jak pewnie zauważyłeś zarówno oprogramowanie podstawowe jak i wtyczka są bezpłatne. Czy to oznacza, że taki sklep jest całkowicie darmowy? Nie do końca. Wybierając ten wariant sam musisz zadbać o miejsce na serwerze, gdzie zainstalujesz swój sklep. Podobnie rzecz się ma z aktualizacjami, kopiami bezpieczeństwa etc.

Oprogramowanie jest bardzo proste w obsłudze i intuicyjne ale tutaj jest trochę więcej pracy własnej niż przy pierwszym wariancie, coś za coś! Z uwagi jednak na fakt, że WordPress jest najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią na świecie, bijącym na głowę wszystkie pozostałe w rankingach popularności, bez problemu znajdziesz w sieci informacje o tym jak wykorzystać jego potencjał i jak założyć sklep internetowy. Przy odrobinie chęci - nawet będąc laikiem, poradzisz sobie.

Wariant 3.

Zlecenie wykonania sklepu od podstaw profesjonalnej agencji jest też sposobem na stanie się posiadaczem sklepu internetowego. Jest to oczywiście doskonałe rozwiązanie ponieważ otrzymujesz sklep "szyty na miarę" jednak również kosztowne, przez co nie dostępne dla każdego. Decydując się na wariant 3 musisz dysponować budżetem zaczynającym się od kilkunastu tysięcy złotych - górnej granicy praktycznie nie ma. Do rozmowy z agencją też warto się przygotować, aby dokładnie opowiedzieć im jaki sklep chcesz mieć, jakie ma mieć funkcje, jak chcesz nim zarządzać. Dobrze też dowiedzieć się czegoś o wykonawcy, w tym celu najlepiej skontaktować się z którymś z Klientów, którzy również zlecali wykonanie sklepu tej konkretnej agencji i podpytać o wrażenia ze współpracy. Im bardziej przyłożysz się do tych dwóch kroków, tym wzrasta prawdopodobieństwo, że produkt który otrzymasz sprosta Twoim oczekiwaniom.

Jeśli nadal nie masz jasności jak założyć sklep internetowy polecam Ci wpis na blogu Jak Zrobić Stronę gdzie całe zagadnienie jest opisane w niezwykle szczegółowy i wyczerpujący sposób. Znajdziesz tam również cenne informacje na temat wyboru domeny oraz konta hostingowego.


 

--- Artykuł sponsorowany ---