Wszystkie kolory Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak je wykorzystać!

  • 27.07.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Wszystkie kolory Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak je wykorzystać!
Projektowanie własnego ogrodu to świetna okazja do puszczenia wodzy fantazji i zrobienia czegoś niezwykłego. Ilość opcji, jakie daje nam sadzenie różnorodnych kwiatów i organizacja przestrzeni, wydaje się być nieskończona. Oznacza to możliwość znalezienia sobie doskonałego, odprężającego zajęcia na wiele miesięcy każdego roku. Jego coraz to nowe efekty będziemy mogli podziwiać każdego dnia wyglądając przez okno.

Poznaj możliwości, jakie daje dobór kolorów

Kwiaty dobieramy kierując się różnymi czynnikami. Praktycznie jest sięgać po te najmniej wymagające, które oszczędzą nam pracy z przesadzeniem czy intensywnym nawożeniem. Koniecznie trzeba ustalić, jakie warunki preferują poszczególne gatunki; np. jedne lepiej sadzić w słońcu, inne w cieniu. Pamiętajmy jeszcze, by ekspansywnych gatunków nie sadzić w donicy w bezpośrednim sąsiedztwie słabszych Mając na uwadze te ogólne wskazania, możemy przystąpić do zabawy kolorami.

Tu również warto zacząć od rozpoznania potrzeb, ale naszych, które mamy wobec poszczególnych miejsc na posesji. Może np. jakiś jego zakątek jest zbyt ponury i wymaga rozjaśnienia? Oprócz możliwości utworzenia ciekawej kompozycji samej w sobie, za pomocą koloru możemy wykreować nastrój ogrodu.

Uważa się, że dobrze urządzony ogród ma spójną kolorystykę, w której należy wziąć pod uwagę także elewację i dach budynku oraz ogrodzenie. Jeśli więc mamy jakieś ważne dla nas zamierzenia odnośnie ogrodu, warto uwzględnić je przy okazji wykańczania, czy renowacji domu.

Reszta zależy już od naszych upodobań czy innych potrzeb. Ciepłe kolory optycznie przybliżają miejsce, na którym dominują, zimne zaś oddalają. Jasne dodają wrażenia lekkości, ciemne zaś, wprost przeciwnie. Już to pozwala nam tworzyć kompozycję zaskakujące każdego gościa, który będzie się wśród nich przemieszczał.

Ponadto warto sprawić, by nasz ogród stale żył i zmieniał się – co można osiągnąć sadząc kwiaty kwitnące w różnych porach.

Wspaniały ogród uzyskasz dzięki doskonałym donicom

Byłoby dziwne, by drobiazgowo dobrane kwiaty rosły w byle czym – np. rzędach zwykłych, niespójnych kolorystycznie donic o różnych wielkościach i wzorach. Warto więc poświęcić nieco uwagi także i im. Choć dostępność asortymentu tego rodzaju jest spora, nie zawsze znajdujemy właściwe rozwiązania, godząc się na kompromisy nieco burzące nasz idealny projekt. Dobre donice ogrodowe powinny móc nam służyć wiele lat, tym bardziej więc trzeba dobierać je z rozwagą, choćby pod kątem spójności z architekturą wokół. Warto zatem sięgać do oferty wyspecjalizowanych w tym zakresie producentów, która bywa bardzo szeroka. A niekiedy, jak np. w przypadku firmy TIM-Donice, uzupełniana jest przez możliwość wykonania donic na zamówienie. Dzięki temu możemy otrzymać nie tylko wyrób o określonych wymiarach, pozwalających na wkomponowanie go w szczegółowy projekt architektury krajobrazu. Wybierać możemy także z ogromnej palety barw, a także stylów wykończenia, które mogą być np. nie do odróżnienia od dowolnego kamienia.

Grupa Tipmedia
Podziel się: