Kredyt na mieszkanie – czy warto? Czy można kupić mieszkanie bez brania kredytu?

  • 30.07.2021, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Kredyt na mieszkanie – czy warto? Czy można kupić mieszkanie bez brania…
Obecnie pojawia się coraz więcej bloków i osiedli mieszkaniowych, w których można wykupić wymarzony lokal. Na taką inwestycję decyduje się coraz więcej osób. Biorąc pod uwagę ceny, które stale rosną więcej osób decyduje się na kupienie mieszkania, niż budowę własnego domu. Czy jednak te dwie inwestycje różnią się od siebie cenowo tak bardzo? Czy możliwe jest kupienie mieszkania jedynie z wkładem własnym? Chcesz się tego dowiedzieć? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

 

Ile kosztuje mieszkanie? Na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Mieszkania można znaleźć w bardzo różnorodnych cenach. Na ich cenę wpływa oczywiście metraż, lokalizacja i rodzaj osiedla. Im większe mieszkanie, tym jego cena wyższa. Dodatkowo ceny za mieszkania w centrum miasta są znacznie wyższe, niż te na obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach. Nie można również zapominać o tym, że jeśli osiedle jest zamknięte i ma swój własny parking zarówno zewnętrzny, jak i podziemny to niestety trzeba się liczyć z tym, że ich cena będzie naprawdę wysoka. Dodatkowo niewykończone mieszkania trzeba umeblować i wyposażyć. To również swoje kosztuje. Kupując mieszkanie w centrum Warszawy można wydać tyle, ile wynosić będzie budowa domu poza miastem.

Czy kupienie mieszkania bez kredytu jest możliwe?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kupienie mieszkania jest w ogóle możliwe bez brania kredytu. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od tego, gdzie umiejscowione będzie mieszkanie i jaki będzie jego metraż. Dodatkowo ważne jest to, jaki ma się wkład własny. Jeśli jednak jest to spore mieszkanie, a jego lokalizacja jest naprawdę dobra to niestety wydaje się, że konieczne jest zdecydowanie się na kredyty hipoteczne. Takie rozwiązanie ma też swoje zalety. Nie trzeba czekać, aż uda się oszczędzić całą kwotę, tylko od razu można kupić wymarzone lokum.

Kto może dostać kredyt na mieszkanie?

Wydawać się może, że każdy bez trudu może otrzymać kredyt na mieszkanie. Prawda jest jednak taka, że proces starania się o kredyt wcale nie jest prosty i może trochę zająć. Po pierwsze trzeba wykazać zdolność kredytową. To więc oznacza, że osoba, która stara się o pomoc od banku musi pracować na umowie o pracę i to od dłuższego czasu. Warto wiedzieć, że osoby w związku małżeńskim mają większe szansę na otrzymanie kredytu. Dodatkowo trzeba wykazać wkład własny. Dopiero gdy spełnione są wszystkie oczekiwania banku można liczyć na otrzymanie kredytu.

Wiedząc nieco więcej na ten temat można samodzielnie zdecydować, czy warto starać się o kredyt na mieszkanie, czy lepiej działać samodzielnie.

Grupa Tipmedia
Artykuł Partnera
Podziel się: