Wkładki do butów ortopedyczne – rodzaje i zastosowanie

  • 28.08.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Wkładki do butów ortopedyczne – rodzaje i zastosowanie
Wkładki do butów odgrywają wielką rolę w naszym życiu. Dzięki nim możemy nie tylko skorygować naszą postawę, ale także pozbyć się bólu stawów czy kręgosłupa.

Wkładki do butów ortopedyczne – zastosowanie

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że jego obuwie może generować różnego rodzaju bóle. Tymczasem odpowiednio zastosowana wkładka pozwala nie tylko pozbyć się dolegliwości, ale również skorygować wady postawy. Co zrobić, by dobrać odpowiednie wkładki do butów ortopedyczne? Najlepiej udać się do podologa. W profesjonalnym gabinecie zostanie przeprowadzone badanie podoskopem. Urządzenie to służy do badania statycznego stóp oraz oceny wad metodą odbicia lustrzanego. Badanie jest bardzo proste. Pacjent staje na podoskopie i w tym czasie obraz jest rejestrowany, skanowany i przetwarzany do komputera. W ten sposób lekarz może stwierdzić wszelkie wady i dobrać odpowiednie wkładki. Warto jednak pamiętać, że wkładki do butów ortopedyczne korygują układ kostny, nie zaś mięśniowo-więzadłowy. Dlatego korekcja postawy jest możliwa tylko w okresie kształtowania kości, czyli głównie u dzieci i młodzieży.

Wkładki do butów ortopedyczne – rodzaje

Wkładki możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwsza grupa to te, które zmniejszają ból w trakcie chodzenia. Są to wkładki profilaktyczne, które są produkowane z silikonu lub miękkiego żelu. Dzięki temu łatwo dopasowują się do kształtu stopy. Dzięki zabezpieczeniu kości śródstopia przed stykaniem się z podłożem ból nie pojawia się lub jest dość ograniczony. Ochrona ta sprawia, że nasz kręgosłup i stawy są odciążone. Tego typu wkładki są wskazane dla osób, które pracują w pozycji stojącej lub dużo chodzą. O wiele szerszą grupą  są wkładki do butów ortopedyczne dla osób z wadami stóp. Powinny je nosić zarówno ci, którzy cierpią na płaskostopie poprzeczne, jak i podłużne. Zazwyczaj tego typu wkładki są przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta. W przypadku płaskostopia podłużnego stosuje się podniesienie od wewnętrznej strony stopy.  W drugim przypadku podniesienie występuje w przedniej środkowej części stopy. Zobacz tutaj, jakie wkładki do butów ortopedyczne sprzedaje jeden z polskich producentów. Warto w tym miejscu zwrócić także uwagę na budowę tego typu produktów.

Innym rodzajem wkładek są te na długość dwóch trzecich stopy, nazywane „niepełnymi”. Ich zadanie ogranicza się do podparcia łuków stopy. Stosuje się je także, by odciążyć guz piętowy, którego ból towarzyszy człowiekowi przy ostrodze piętowej. Na dedykowane wkładki do butów ortopedyczne mogą także liczyć diabetycy zmagający się ze stopą cukrzycową. Tego typu produkt nie tylko odciąża stopę, ale także stymuluje pracę mięśni, dzięki czemu poprawie ulega jej ukrwienie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: