Budżet firmy – najważniejszy dokument w twojej firmie

  • 29.08.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Budżet firmy – najważniejszy dokument w twojej firmie
W prowadzeniu swojego własnego biznesu jest wiele ważnych dokumentów. Jednak najważniejszym z nich jest budżet firmy. Sprawdź, do czego jest ci on potrzebny oraz gdzie szukać pomocy przy jego układaniu.

Czym jest budżet firmy?

Jako przyszły lub, świeżo upieczony, przedsiębiorca, z pewnością wiesz, jakie stoją przed tobą trudności. Niektóre są związane z samym otworzeniem biznesu i uzyskaniem odpowiednich pozwoleń. Inne z kolei to problemy dnia codziennego, czyli mała liczba klientów, wysokie rachunki i inne koszty czy problemy z nieuczciwymi dostawcami. Na część z nich nie mamy żadnego wpływu, jednak zdecydowanej większość z nich możemy uniknąć. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi nam budżet firmy. Jest to dokument, który reguluje całą pracę twojej firmy. Jeżeli dla chrześcijan najważniejszym zbiorem zasad jest Dekalog, tak dla przedsiębiorców takim wyznacznikiem jest budżet firmy. W tych słowach nie ma przesady, co udowodnimy poniżej.

Dlaczego jest tak istotny?

Powiedzieliśmy, że budżet firmy to najważniejszy dokument i tak jest w rzeczywistości. By to zobrazować, posłużymy się przykładem z twojego domu. Pomyśl, jak wygląda typowy dzień, w którym na twoje konto przychodzi wypłata. Musisz od niej odjąć wszystkie koszty stałe, takie jak rachunki, ewentualna rata kredytu czy wydatki na jedzenie. Dopiero, to co zostanie możesz wydać na jakieś nagłe potrzeby (buty, ubrania, drobny sprzęt elektroniczny) lub odłożyć na przyszłość. Właśnie tak wygląda budżet firmy. Najpierw wyliczasz przychód, jaki spodziewasz się uzyskać, lub wiesz, że uzyskasz, a następnie odejmujesz od niego koszty stałe. Zaliczamy do nich takie wydatki, jak: wynagrodzenia, czynsz, media, usługi obce (ochrona, księgowość) oraz wydatki na reklamę i marketing. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę koszty zmienne, czyli premie dla pracowników oraz koszt kupionych dóbr. W przypadku sklepu spożywczego będzie to koszt zakupów w hurtowni. Dopiero po podliczeniu wszystkich wydatków, możesz stwierdzić, czy biznes będzie opłacalny, czy też nie. Jeżeli mamy za dużo wydatków, przez co zysk jest mniejszy od zakładanego, należy je zoptymalizować.

Budżet firmy – gdzie szukać pomocy?

To zadanie może przerastać niektóre osoby. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem nie każdy czuje się mocny w liczbach i jest w stanie określić swoje przychody i wydatki. Na szczęście, są osoby, których specjalnością jest pomaganie w biznesie. Jeżeli nie wiemy, gdzie szukać pomocy, warto sprawdzić ten link – https://adamgrzesik.pl/szkolenia/budzet-firmowy/. Trenerzy biznesu nie ogłaszają się w gazetach czy telewizji, dlatego najlepiej jest ich szukać w internecie. Jak to zrobić? Najprostszą opcją jest wpisanie w wyszukiwarkę hasła „budżet firmowy”. W ten sposób znajdziemy materiały poradnikowe dotyczące tworzenia budżetu w swojej firmie i znajdziemy kontakt do osób się tym trudniących. Budżet firmowy to zbyt ważny dokument, by został on opracowany byle jak, byle było. Im bardziej szczegółowe i dokładne jest opracowanie budżetu firmy, tym większa kontrola nad finansami przedsiębiorstwa.

Grupa Tipmedia
Podziel się: