Precyzyjne wiercenie w każdym materiale

  • 26.10.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Precyzyjne wiercenie w każdym materiale
Są takie gałęzie przemysłu, w którym liczą się precyzja i powtarzalność wykonywanych czynności.

 

Chodzi tu głównie o procesy związane z obrabianiem materiałów. W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi dokładność sięgająca nawet ułamka milimetra. Aby tego dokonać potrzebny jest oczywiście odpowiedni sprzęt. Stąd do zastosowań profesjonalnych producenci oferują różnego rodzaju maszyny skrawające, ścierające czy wiercące. Przykładem dedykowanego urządzenia, stworzonego z myślą o wykonywaniu idealnie powtarzalnych otworów jest wiertarka stołowa.

Wiertarka na statywie

Budowa takiej maszyny nie jest zbyt skomplikowana i przypomina konstrukcje znane z różnego rodzaju warsztatów czy zakładów mechanicznych. Profesjonalna wiertarka stołowa musi być stabilna, stąd cała konstrukcja jest masywna i wykonana z wysokiej jakości materiałów. Na dużej podstawie zamontowany jest silnik napędzający wiertarkę, przekładnia, a także głowica wiercąca. Jedną z największych zalet wiertarek tego typu jest wygoda obsługi i możliwość bardzo dokładnego określenia pozycji i głębokości wiercenia. Operator może płynnie regulować parametrami pracy, a co najważniejsze – niezależnie od twardości obrabianego materiału siła używana do zmiany pozycji głowicy wiercącej jest niezmienna.

 

Producenci wiertarek stołowych dużą wagę przywiązują do niwelacji drgań. Ma to znaczenie i dla operatora, i dla osiąganych rezultatów podczas pracy. Podczas wiercenia w drobnych elementach – tam, gdzie potrzebna jest bardzo wysoka precyzja – nawet niewielkie drgania mogłyby powodować zwichrowania otworu i rozbieżność względem jego oczekiwanej średnicy. Z drugiej strony bezwibracyjna praca ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowania i bezpieczeństwo pracy. Nie od dziś wiadomo, że długotrwała ekspozycja na wibracje maszyn może mieć negatywne skutki zdrowotne.

Sprzęt do różnych zastosowań

Profesjonalna wiertarka stołowa jest tworzona z myślą o wykonywaniu otworów w wielu różnych materiałach. Mogą to być zarówno materiały twarde, jak na przykład stal czy kamień, ale także bardziej plastyczne i delikatne – drewno czy tworzywa sztuczne. Zastosowanie przekładni z napędem pasowym pozwala na uzyskanie maksymalnych obrotów, dopasowanych do charakteru obrabianego materiału. Warto pamiętać, że aby wiertarka tego typu dobrze spełniała swoją rolę musi być zamontowana na odpowiednim stole roboczym, który będzie zapewniał stabilność i eliminował drgania.

 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: