Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 10:52

Łóżko z pojemnikiem na pościel – czy warto?

Hasło: łóżko! Jakie masz z nim pierwsze skojarzenie? Co byś w nim nie robił, sam mebel ma na celu jak najlepiej Ci dogodzić. W pozycji leżącej przecież chodzi przede wszystkim o komfort. Od tego są materace, dlatego sklepy z materacami są tak rozległe i pełne zaskakujących konstrukcji. A co pomieścisz pod nim?
  • 23.11.2022 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Łóżko z pojemnikiem na pościel – czy warto?

Sposoby na wykorzystanie przestrzeni pod łóżkiem

Prawdopodobnie wszyscy Polacy znają charakterystyczny wystrój salonu, zakorzeniony jeszcze w PRL-u: meblościanka z telewizorem, stół i składana wersalka. To pokazuje, jak dawno stosowano zmyślne wynalazki dla wykorzystania miejsca pod posłaniem. 

Najbanalniejsze jest oczywiście łóżko na nóżkach i wysuwane pojemniki. Zaleta? Taniość! Takie łóżko to najmniej materiału i najprostsza konstrukcja. Daje ona przy tym swobodę zapełnienia miejsca pod spodem szybko i swobodnie, bez przejmowania się porządkami. Najłatwiej pochować rzadziej używane przedmioty do pudełek, np. po butach. Ale im głębiej schowasz rzeczy, tym mniej wygodne będzie sięganie po nie. Brak organizacji skończy się bałaganem, z którego trudno wybrnąć. Dlatego albo nie trzymaj niczego poza zasięgiem ręki, albo zaopatrz się minimum w płaski, szeroki pojemnik z plastiku. Lepsza, choć i cięższa, będzie szuflada na kółkach. Naturalnie najlepiej wykorzystasz przestrzeń, jeśli te pojemniki będą pasować do rozmiaru łóżka. I znów pojawia się "ale": konieczne jest miejsce do wysuwania ich na podłodze obok. Zwykła szafka nocna mocno w tym przeszkadza.

Pojemnik na pościel jako część łóżka

Przeciętne łóżka z pojemnikiem są droższe niż takie na nóżkach. Jest to inwestycja w estetykę i lepszą funkcjonalność. Fabrycznie zmontowany mebel będzie niemal zawsze lepiej wyglądał niż sztukowanie pojemnika osobno. Co najważniejsze, takie rozwiązanie umożliwia skonstruowanie podnoszonego materaca. Tu pojawia się kłopot jego wagi, nawet kilkadziesiąt kilogramów. Nie każdy ma siłę i ochotę to podnosić, ale na szczęście wynaleziono mechanizmy sprężynowe. Opuszczanie ramy naciąga duże sprężyny. Dzięki temu podnoszenie odbywa się już ze wspomaganiem. Dawniej popularne były wspomniane kanapy z dwuczęściowym materacem ze wbudowanymi mechanizmami do blokowania w podniesionej pozycji. Niestety, podział na pół czynił posłanie mało wygodnym, a wymiana materaca z pozostawieniem ramy była niemożliwa. Nowocześniejsze rozwiązanie to podnoszony stelaż, nad którym kładzie się materac. Daje to łatwy dostęp do schowka pod łóżkiem, który jest całkowicie ukryty. Nie potrzeba przy tym wcale dodatkowego miejsca obok. Takie łóżko z pojemnikiem możesz więc wstawić również do małej, przytulnej sypialni, gdzie zajmuje większość miejsca w pokoju.

--- Artykuł sponsorowany ---