Sorbenty – jak zdecydować pomiędzy granulatem, rękawem a matą ?

  • 05.10.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Sorbenty – jak zdecydować pomiędzy granulatem, rękawem a matą ?
Środowisko naturalne jest materią wrażliwą na działalność człowieka. Wystarczy prześledzić jak po industrializacji, przez ostatni wiek naszego panowania nad planetą, drastycznie zmieniło się wiele naturalnych czynników. Jedną z rzeczy, która ma nieodwracalny wpływ na przyrodę, tak w ujęciu globalnym jak i lokalnym, jest niekontrolowana emisja zanieczyszczeń do środowiska. Szczególnie gleba wydaje się być chłonna. Sorpcja zanieczyszczeń i ich transport do strefy saturacji może być śmiertelnie niebezpieczny, gdyż skażenie wód gruntowych ma wpływ na całą lokalną biosferę.

Z pomocą idzie oczywiście technika przemysłowa, a wraz z nią asortyment pozwalający błyskawicznie reagować w stanie podwyższonego ryzyka. Mowa tutaj oczywiście o sorbentach, których dość sporą gamę mamy do wyboru w grupie utrzymana czystości oraz materiałów do zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy. Ich dobór jest momentami nieco problematyczny – nie ma sorbentów uniwersalnych, nadających się do każdego typu wycieku, tak w jego konsystencji jak i składzie chemicznym. Na rynku dostępne są trzy typy sorbentów: granulaty, rękawy sorpcyjne i maty sorpcyjne.

 

Granulat sorpcyjny to z reguły cząstki mineralne o małej gradacji. Ma niewielką wagę i sporą powierzchnię chłonną. Po adsorpcji niebezpiecznego wyciek nie zmienia swojego stanu skupienia, nie jest reaktywny i nie sprawia problemów podczas jego składowania. Dobrze radzi sobie z wyciekami o każdej konsystencji, nieźle sprawdza się w zarówno w zamkniętych jak i otwartych przestrzeniach. Eksperci chwalą go szczególnie tam, gdzie mają do czynienia z nierównomiernym ukształtowaniem terenu – drobny granulat dopasuje się do nierówności i pozwoli na ściągnięcie wycieku nawet z drobnych szczelin.

 

Fot. Apteczek ekologicznych i sorbentów szukaj na - www.ekotu.pl

 

Dla zanieczyszczeń ropopochodnych dobrze zaopatrzyć się w matę sorpcyjną. Stanowi ona niewielki arkusz, formą przypominający ręcznik papierowy. Zbiera ona zanieczyszczenia z niewielkich powierzchni, przykładem są posadzki, na których zainstalowane są ciężkie maszyny produkcyjne, emitujące smar. Jeśli chcemy zwiększyć powierzchnie chłonną nawet kilkadziesiąt razy dla jednej maty można nabyć ją w wersji rolki. W każdym przypadku są to materiały hydrofobowe i nie musimy martwić się, że będą podatne na wodę i zaabsorbują wilgoć, zamiast docelowego wycieku.

 

W przypadku rozleglejszych wycieków, chcąc zamknąć plamę na zadanym obszarze lub dopasować sorbent do kształtu wycieku można zastosować rękaw sorpcyjny. Podobnie jak mata wykonany jest on z materiału odpornego na wodę, chłonnego zaś dla olejów i substancji ropopochodnych. Perfekcyjnie sprawdza się także na otwartej przestrzeni – nie jest podatny na deszcz, oryginalnie stanowi niewielką powierzchnię i jest łatwy w transporcie, można go błyskawicznie rozwinąć. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle ciężkim, jak i podczas katastrof ekologicznych, gdzie wykorzystują go służby, w tym straż pożarna. Jeden rękaw sorpcyjny posiada powierzchnię chłonną równą około 80 l.

 

Źródło: Ekotu.pl - Tu ekologia i bezpieczeństwo

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: