Wyjazd do pracy w Niemczech – jakie dokumenty warto zabrać ze sobą

  • 30.10.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Wyjazd do pracy w Niemczech – jakie dokumenty warto zabrać ze sobą
Poszukiwanie zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów daje perspektywy na wyższe zarobki. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę. Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą, gdy udajemy się do pracy w Niemczech?

Dowód osobisty albo paszport

Do przekroczenia granicy obcego kraju potrzebny będzie dowód osobisty lub paszport. Dokumenty te okażą się konieczne również – w zależności od charakteru wyjazdu i posady, o jaką się staramy – do potwierdzenia zameldowania, otrzymania pozwolenia na pobyt, a także przy podpisywaniu umowy o pracę. Wyjeżdżając na dłużej powinniśmy zwrócić uwagę na datę ich ważności. Jeśli upłynie ona w terminie, gdy jeszcze pozostajemy w Niemczech, lepiej przed planowanym wyjazdem wyrobić nowe dokumenty.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Choć oferty pracy w Niemczech są bardzo zróżnicowane, w wielu z nich – szczególnie tych proponowanych przez agencje zatrudnienia – pojawia się zapis o zagwarantowanym ubezpieczeniu zdrowotnym. Mimo tego udogodnienia albo w sytuacji, gdy jeszcze nie zostaliśmy objęci świadczeniem, warto zadbać o to, by posiadać aktualną kartę EKUZ. Poświadcza ona do praw skorzystania z opieki zdrowotnej do czasu uzyskania legalnej pracy w Niemczech.

Prawo jazdy

Jeśli podróżujemy do Niemiec własnym samochodem albo będziemy pracować tam na stanowisku, gdzie uprawnienia kierowcy należą do przedstawionych w ofercie wymagań, należy zabrać ze sobą też prawo jazdy. Polskiego dokumentu nie trzeba wymieniać na niemiecki, ale jeżeli ktoś potrzebuje niemieckiego odpowiednika, otrzyma Führerschein bez zdawania egzaminu. Problemy pojawiają się wyłącznie przy starszych typach dokumentu – trzeba potwierdzić je wcześniej w konsulacie.

Dodatkowe dokumenty

Oprócz dowodu osobistego, EKUZ i prawa jazdy trzeba zabrać ze sobą też kilka dodatkowych dokumentów, by uprościć i przyspieszyć procedury w urzędach. Niektórzy pracodawcy wymagają zaświadczenia o niekaralności. Otrzymać je może każda osoba w wydziale sądu rejonowego, po wypełnieniu wniosku i wniesieniu opłaty. Zaświadczenie zachowuje swoją ważność przez pół roku. Wyjeżdżając do pracy w Niemczech warto zabrać ze sobą też przetłumaczone na niemiecki certyfikaty i dyplomy, a także referencje od dotychczasowych pracodawców.

Jakie dokumenty powinna zabrać osoba, która pracowała już wcześniej legalnie w Niemczech?
Liczba dokumentów potrzebnych w trakcie pobytu za granicą wydłuża się, jeżeli wyjeżdżaliśmy już wcześniej do pracy w Niemczech. Oprócz tych wcześniej wymienionych, pomocne okażą się też numer identyfikacji podatkowej (Steuer-Identifikationsnummer), karta podatkowa (Lohnsteuerkarte), legitymacja ubezpieczeniowa (Sozialversicherungsausweis), numer ubezpieczenia społecznego (Sozialversicherungsnummer) oraz karta ubezpieczenia zdrowotnego (Krankenkassekarte).

Wyjazd do pracy w Niemczech wymaga odpowiedniego przygotowania, w tym skompletowania przydatnych dokumentów. Warto pamiętać, by sprawdzić ważność dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy przed wyruszeniem w podróż za zachodnią granicę.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: