Kredyt czy pożyczka? Gdzie się mniej straci?

  • 31.10.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Kredyt czy pożyczka? Gdzie się mniej straci?
Pożyczając pieniądze, zawsze należy pamiętać o konieczności ich jak najszybszej spłaty. W palących potrzebach możesz poratować się kredytem gotówkowym lub pożyczką pozabankową. Który wariant wybrać? Przy porównaniu trzeba po prostu policzyć koszty. Nie warto przepłacać, opłaca się zaś szukać oszczędności.

W poszukiwaniu pieniędzy na dowolny cel

Co do zasady, kredyty gotówkowe opłacają się bardziej niż pożyczki pozabankowe, choć w wielu sytuacjach ten drugi wariant jest jedynym możliwym rozwiązaniem kłopotów finansowych. Warto wspomnieć o darmowych chwilówkach, ale także o tym, dlaczego są bezpłatne.

Portal bezpiecznechwilowki.pl przedstawia aktualne zestawienie najkorzystniejszych, bezpłatnych pożyczek bez oprocentowania. Wszystkie polecane oferty zawierają adnotację z ciekawą propozycją: RRSO na poziomie 0%. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – 0%? To oznacza, że pożyczka jest darmowa. Wynika to z faktu, że firmy pożyczkowe przyciągają nowych klientów specjalną promocją – np. 1000 zł do spłaty w miesiąc bez żadnych odsetek i innych opłat. Brzmi kusząco? Faktycznie, warto skorzystać, ale wyłącznie pod warunkiem, że ma się pewność przychodu w najbliższych tygodniach. W innym razie łatwo o wpadnięcie w spiralę zadłużenia.

Darmowe pożyczki są jednak pewnym wyjątkiem – ich płatne warianty, czyli te do kwoty rzędu 10‑20 tysięcy zł, z dłuższym okresem spłaty, oznaczają zarówno wysokie oprocentowanie, jak i kolejne opłaty administracyjne czy prowizje poza samymi odsetkami. Szczególnie na te ostatnie warto zwracać baczną uwagę. Co z tego, że oprocentowanie wynosi 10%, skoro dodatkowe opłaty sprawiają, że każda miesięczna rata jest poważnie podwyższona?

Kredyty gotówkowe oferowane przez banki są natomiast znacznie tańsze, ich oprocentowanie wynosi kilka procent, podobnie jak prowizja, co daje RRSO na poziomie 10-20%. Gdy pożyczasz 20 tysięcy ze spłatą w 4 lata, może się okazać, że łącznie oddasz niecałe 24, a może powyżej 27 tysięcy zł. Różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka, dlatego warto wybrać jak najkorzystniejszą ofertę.

Co wybrać

Pożyczki na 60 dni są zwykle droższe od kredytów gotówkowych, ale mają niewątpliwy walor: są bardziej dostępne dla zwykłego klienta, np. takiego, który ma problemy z zatrudnieniem i stałymi dochodami. Jedynie banki tak dokładnie prześwietlają swoich klientów, nawet gdy chodzi o śmiesznie niską kwotę. Cóż, każdy ma przecież prawo sprawdzać, komu pożycza pieniądze. Z kolei Ty masz prawo do sprawdzania, gdzie pożyczysz najtaniej i najkorzystniej ze swojego punktu widzenia.

Grupa Tipmedia
Podziel się: