Urlop w egzotycznym kraju – jak się przygotować?

  • 22.11.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Urlop w egzotycznym kraju – jak się przygotować?
Odległe i egzotyczne miejsca stały się dla nas łatwo dostępne. Obserwowanie biur podróży pozwala na zakup tanich wycieczek, które pozwalają nam mieszkać w ekskluzywnych hotelach i rozkoszować się urokami najdalszych zakątków świata.

Jednak nawet wycieczka w pełni zorganizowana, nie zwalnia nas z obowiązku odpowiednio przygotowania się do pobytu na miejscu.

Zapoznaj się z kulturą

Im bardziej egzotyczne miejsce, tym bardziej odległa i różna kultura od naszej. Przed wyjazdem, dobrze jest o niej poczytać. Zapoznanie się z tym, co w danym miejscu jest całkowicie zakazane czy też niemile widziane (jak żucie gumy, czy… smarkanie, które w Japonii uchodzi za bardzo obrzydliwe i niemile widziane w miejscach publicznych). Zaskoczyć nas mogą również rzeczy, które u nas wydają się nie do pomyślenia, a po drugiej stronie kuli ziemskiej są na porządku dziennym.

Dobrze jest także rozeznać się, jakie miejsca bywają niebezpieczne, a w ośrodkach turystycznych – na co miejscowi mogą chcieć naciągać turystów. W końcu co kraj, to obyczaj. I tak w Japonii możemy zostawić laptop w kawiarni niepilnowany, pójść zamówić kawę i nikt nawet na niego nie spojrzy, podczas gdy w Egipcie najprawdopodobniej zostaniemy natychmiast okradzeni.

Zapoznaj się z cenami

Niestety, ale ludzie często korzystają na niewiedzy drugiego. I tak jak w Polsce taksówkarzom zdarza się wykorzystywać nieznajomość miasta przez klienta i jechać na około, tak na to samo możemy trafić za granicą. Droższe pamiątki na bazarach, wyższe ceny w małych knajpkach – niewiedza może nas wiele kosztować.

Szczególnie gdy znajdziemy się w kraju, gdzie należy negocjować wszędzie i z każdym. Przyzwyczajeni, że podana cena jest, jaka jest, możemy zdecydowanie przepłacić w krajach, gdzie podaje się ceny z kosmosu, bo każdy ze sprzedawcą a obowiązek negocjować.

Nie zapomnij o zdrowiu

Dalekie podróże zawsze wiążą się z ryzykiem. Co prawda, gdy gdzieś jest obowiązek szczepień, nie zostaniemy bez nic wpuszczeni do kraju, ale zawsze warto sprawdzić, gdzie i na co powinniśmy się zaszczepić. Nawet gdy nie ma z góry narzuconego obowiązku.

Egzotyczne wyprawy mogą się również wiązać z sensacjami żołądkowymi, czy zatruciami. Im bardziej egzotycznie i dziko, tym mniej sterylnie przygotowane jest nasze jedzenie, a my przyzwyczailiśmy nasze organizmy do pewnego standardu. I to, co miejscowemu nie przeszkadza, nasz organizm może odrzucić.

Musimy być też przygotowani na możliwe ugryzienia, czy niespodziewane wypadki, jak skręcenie kostki. W takich momentach pomóc nam może tylko i wyłącznie ubezpieczenie (https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/), które poryje koszty leczenia.

Grupa Tipmedia
Podziel się: