Mleko kokosowe w proszku - czy to dobry zamiennik dla tradycyjnego mleka?

  • 21.12.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Mleko kokosowe w proszku - czy to dobry zamiennik dla tradycyjnego mleka?
Chociaż mleko roślinne jest podobne do mleka krowiego jedynie z wyglądu, to ma wiele zalet. Będzie doskonałym zamiennikiem dla produktów pochodzenia zwierzęce. Szczególnie polecane jest dla alergików i wegetarian.

Z czego najczęściej produkuje się mleko roślinne?

Mleko roślinne to napój, który powstaje najczęściej z orzechów albo nasion. Wytwarza się je między innymi z: ryżu (białego lub brązowego), płatków owsianych, orkiszu, pszenicy, ziaren soi, wiórków koksowych, migdałów, orzechów laskowych, orzechów nerkowca, sezamu lub nasion słonecznika. Aktualnie spotkać można też mleko produkowane z kaszy, na przykład jaglanej oraz gryczanej albo quinoi i amarantusa.

Czym tak naprawdę jest mleko?

Chociaż w UE nazwa „mleko” stosowana jest tylko do wydzieliny gruczołów mlecznych samic ssaków, to utarło się, że napoje roślinne, które są zamiennikami mleka krowiego, również są uznawane za mleko. Wbrew powszechnie przyjętej opinii nie jest to wymysł ostatnich lat. Przykładowo mleko migdałowe było znane już w średniowieczu. Wykorzystywano je jako postny zamiennik mleka krowiego.

Kto powinien sięgnąć po mleka roślinne?

Na tego rodzaju napoje najczęściej decydują się osoby, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego. Są to przede wszystkim wegetarianie, w szczególności weganie. Polecane jest również wszystkim ludziom z nietolerancją laktozy, to znaczy cukru mlecznego. Chociaż w sklepach coraz łatwiej dostępne jest mleko krowie bezlaktozowe. Po mleko roślinne powinny sięgnąć również osoby z alergią na białka mleka krowiego, czyli tak zwaną skazą białkową.

Czy mleko roślinne nadaje się dla dzieci?

Ważne, chociaż wielu rodzicom wydaje się, że mleka roślinne, w tym mleko kokosowe w proszku, są alternatywą dla tradycyjnego mleka krowiego, to nie jest tak do końca. Lepiej, zanim podasz dziecku mleko roślinne, skonsultować to z pediatrą. Musisz również pamiętać o tym, że w żadnym stopniu nie będą one w stanie zastąpić niemowlęciu pokarmu matki.

Czy mleko roślinne jest zdrowsze od krowiego?

Napoje roślinne są reklamowane jako wspaniała, zdrowsza alternatywa dla tradycyjnego, mleka krowiego. Przeciwnicy nabiału pochodzenia zwierzęcego mówią głównie o tym, że poza ludźmi żaden ssak nie spożywa mleka w dorosłym życiu. Zazwyczaj zwraca się też uwagę, że mleko krowie nie przez każdego jest dobrze przyswajane. Niektóre badania nawet łączą picie mleka krowiego, z występowaniem pewnych chorób, na przykład artretyzmu oraz chorób wątroby.

Dlaczego warto sięgnąć po mleko kokosowe w proszku?

Mleko kokosowe w proszku z uwagi na swój kokosowy zapach, jest doskonałe do sporządzania napojów, w szczególności koktajli, deserów, zup, jak również dań  kuchni wschodnich. Można je przygotować samodzielnie z wiórków kokosowych i wody lub ze zmiksowanego miąższu oraz wody z wnętrza świeżego kokosa. W mleku kokosowym znajduje się trochę fosforu, potasu i cynku. Jest w nim też bardzo dużo żelaza. Minusem jest to, że mleko kokosowe w proszku jest kaloryczne. Jednak z umiarem można je bez obaw spożywać.

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: