Klimatyzacja w domu – przydatna tylko latem?

  • 09.01.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Klimatyzacja w domu – przydatna tylko latem?
Ubiegłe lato dawało się we znaki przez wiele miesięcy. Głównie za sprawą niezwykle wysokich temperatur. Taka gorąca aura panująca na dworze udziela się również w domu. Niestety, jej wpływ nie zawsze jest pozytywny na nasze samopoczucie. I choć teraz – zimą – chcielibyśmy wygrzać się w słońcu, bardzo upalne dni bywają uciążliwe. Czasami nie wystarcza zakup wiatraka, który ma ochłodzić pomieszczenie i domownicy rozważają montaż klimatyzacji w domu. Klimatyzacja kojarzy nam się głównie z biurowcami, galeriami handlowymi i samochodami, jednak istnieje również możliwość założenia jej w domu bądź mieszkaniu. Co więcej, okazuje się przydatna nie tylko latem, ale również zimą, kiedy powietrze trzeba nico ocieplić. Jakie są zalety i wady posiadania klimatyzacji w swoim domu?

Na działanie klimatyzatora składa się kilka współpracujących ze sobą elementów. Do tych najważniejszych zalicza się: parownik, skraplacz, wentylatory, sprężarki i zawór rozprężony. Działanie klimatyzatora polega na przekazywaniu czynnika chłodzącego pomiędzy parownikiem a skraplaczem, po czym wydaje chłodne powietrze na zewnątrz. Zazwyczaj spotyka się klimatyzatory złożone z dwóch części: wewnętrznej, pozostającej w pomieszczeniu, i zewnętrznej – umieszczonej na zewnątrz budynkiem. Pierwsza z nich odpowiada za wytwarzanie się chłodnego lub ciepłego powietrza i rozprowadzanie go po pomieszczeniu.

Jaka klimatyzacja do domu?

W sklepach dostępnych jest przynajmniej kilka rodzajów klimatyzatorów, z których każdy będzie wymagał nieco innego montażu i obsługi. Zobacz więcej o klimatyzacji w domu: https://www.caligo.pl/oferta/klimatyzacja/. Okazuje się, że najwięcej sprzedaje się klimatyzatorów monoblokowych. Charakteryzują się one tym, że obie części urządzenia mieszczą się w środku lokalu. Na zewnątrz domu montuje się rurę harmonijkową, którą wydalane jest powietrze z mieszkania. Bardziej zaawansowanym typem klimatyzatora jest ten typu Split, którego jedna montowana jest na zewnątrz i odpowiada ona za odprowadzanie powietrza na zewnątrz pomieszczenia, druga zaś pozostaje w środku, dzięki czemu można dostosować odpowiednią dla siebie temperaturę. Obie te części łączą się za pomocą przewodów freonowych. Ostatnim popularnym typem klimatyzacji jest Multi–Split, który ma podobne zastosowanie, lecz umożliwia podłączenie większej liczby parowników.

Grupa Tipmedia
Podziel się: