Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 06:51

Panele solarne – jaka jest ich rola w zestawie fotowoltaicznym?

Przydomowe elektrownie cieszą się coraz większą popularnością. Wszyscy bowiem szukamy oszczędności w dobie drożejących rachunków za prąd. Jak więc wybrać najlepszy zestaw fotowoltaiczny?
  • 21.03.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Panele solarne – jaka jest ich rola w zestawie fotowoltaicznym?

Czym jest zestaw fotowoltaiczny?

Zestaw fotowoltaiczny to tak naprawdę prawdziwa elektrownia słoneczna, która odpowiada za wytwarzanie prądu. Dzięki temu możemy zredukować nasze rachunki do minimum. Oczywiście, że zanim zaczniemy oszczędzać, to musimy wydać od 15 do 25 tysięcy złotych. Jednak suma ta jest w stanie zwrócić nam się w przeciągu kilku lat. Efektywność zestawu zależy od wielu czynników. Są to m.in. kąt oraz intensywność nasłonecznienia, czy jakość i technologia paneli fotowoltaicznych. Plusem jest jednak to, że w naszym kraju możemy z tego rozwiązania korzystać całym rokiem. W skład zestawu fotowoltaicznego wchodzą: falownik sieciowy, panele solarne, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Dodatkowo montuje się także moduł komunikacyjny, który pozwala na monitorowanie wydajności instalacji z poziomu komputera lub smartfona.

Panele solarne – za co odpowiadają?

Panele solarne to najważniejsza część całego zestawu. Są one również najbardziej rozpoznawalnym elementem instalacji. Charakterystyczne płyty znajdujące się na dachach domów czy w ogrodach stały się symbolem przydomowych elektrowni. Panele solarne odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych. To na ich ogniwach wytwarzane jest napięcie elektryczne, które przez falownik zamieniane jest w prąd zmienny. Na rynku funkcjonują dwa rodzaje paneli solarnych. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej https://sklep.ekotechnologia.eu/c/22/panele-sloneczne.html. Najlepsze i jednocześnie najdroższe są panele monokrystaliczne. Są one wykonane z wysokiej jakości monolitycznego kryształu krzemu. Nieco tańszym rozwiązaniem, ale równie bardzo wydajnym, są panele solarne polikrystaliczne. Wytwarza się je ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu. Pamiętajmy, by panele solarne kupować ze sprawdzonych źródeł. Oszczędzanie na poszczególnych elementach i nabywanie ich od nieznanych dostawców może skutkować problemami w funkcjonowaniu całej instalacji. Używane panele solarne nigdy nie będą tak efektywne, jak nowe egzemplarze nabyte u producenta. Nie będziemy bowiem w stanie ocenić, jak długo pracowały dane ogniwa oraz w jakim są stanie w momencie zakupu. Pamiętajmy o tym, gdy zdecydujemy się na inwestycję w panele solarne. Najważniejsze bowiem to wybrać mądrze, a nie po kosztach.

--- Materiał partnera ---