Energooszczędny dom to sprawdzona inwestycja w przyszłość!

  • 07.05.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Energooszczędny dom to sprawdzona inwestycja w przyszłość!
Budując czy kupując własny dom najczęściej realizujemy wieloletnią inwestycję. Dlatego zanim podejmiemy decyzje dotyczącą lokalizacji, przyjętych rozwiązań architektonicznych, czy wyboru materiałów budowlanych powinniśmy się bardzo dobrze i uważnie zastanowić. Pośpiech w tym względzie może skutkować problemami podczas eksploatacji budynku. I nie chodzi tutaj tylko o bryłę, czy wnętrze niespełniające oczekiwań inwestora. Zastosowanie niewłaściwych technologii przy budowie domu może skończyć się bardzo wysokimi kosztami jego eksploatacji, zwłaszcza w zakresie ogrzewania. To z kolei najczęściej prowadzi do poważnych problemów finansowych właścicieli takich budynków.

Energooszczędność – od czego zacząć?

            Przede wszystkim jeżeli inwestor chce uniknąć sytuacji, w której ogrzewanie domu pochłania bajońskie sumy pieniędzy powinien pamiętać, że ocieplić należy cały dom – od fundamentów po dach. Ciepło może „uciekać” każdym elementem konstrukcyjnym, dlatego ocieplenie np. jedynie ścian budynku nie przynosi odpowiednich rezultatów. Trzeba pamiętać, że współcześnie możliwym jest nie tylko ograniczenie, ale zupełne wyeliminowanie utraty ciepła. Dopiero taka sytuacja powoduje prawdziwą energooszczędność domu – wszystkie inne rozwiązania mają charakter co najwyżej połowiczny, nie zapewniający odpowiedniego zabezpieczenia przed dużymi wydatkami na ogrzewanie. Jednak sposób ocieplenia domu to nie wszystko, niezwykle ważnym jest także dobór odpowiednich materiałów. Warto pamiętać, że ciągle w Polsce budowa domów energooszczędnych jest jedynie kwestią wyboru dokonanego przez inwestora. Od 2021 roku, po wprowadzeniu w Polsce regulacji unijnych z zakresu energooszczędności każdy budynek mieszkalny będzie musiał spełniać surowe normy w tym zakresie.

Kluczowy wybór odpowiednich materiałów

            Obecnie na rynku wybór materiałów budowlanych jest ogromny, jednak nie wszystkie zapewniają wysoki standard. Oczywiście jakiekolwiek oszczędności w tym względzie prędzej czy później przełożą się na wzrost kosztów utrzymania budynku, dlatego warto przy budowanie dobrać taki materiał, który będzie odznaczał się dużą trwałością, a jednocześnie pozwoli zabezpieczyć dom przed niepotrzebną utratą ciepła. Jak już wspomnieliśmy ocieplić należy każdy element domu. Oczywiście najwięcej elementów ocieplanych jest za pomocą styropianu – aczkolwiek jego dokładny dobór zależy od wielu czynników. Fundamenty, a także podłogę parteru i piętra najlepiej ocieplać za pomocą twardego styropianu. Do ocieplenia ścian zewnętrznych również używa się tego typu materiału, jednak konieczne należy pamiętać, o zachowaniu odpowiedniego współczynnika przewodzenia ciepła.

            Poszukujący domów energooszczędnych muszą uzbroić się w cierpliwość – w Polsce ciągle nie jest ich zbyt dużo. Pewnym wyjątkiem jest tutaj Śląsk, gdzie w Mikołowie i Tarnowskich Górach powstało „Osiedle Sielanka”. Warto zapamiętać te lokalizacje, tym bardziej, że domy na sprzedaż w Rudzie Śląskiej, czy innych popularnych miejscowościach Śląska nie spełniają wysokich standardów energooszczędności.

Grupa Tipmedia
Podziel się: