Czy można skutecznie wyleczyć żylaki?

  • 21.05.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Czy można skutecznie wyleczyć żylaki?
Żylaki to bardzo poważny problem, do którego wiele osób wciąż nie przykłada wystarczająco dużej wagi. Nieleczone żylaki mogą jednak doprowadzić do groźnych powikłań. Mogą nawet stanowić zagrożenie dla życia, nie wspominając o tym, jak duży dyskomfort sprawiają na co dzień. Na szczęście współczesna medycyna wypracowała szereg metod, które pomogą pozbyć się żylaków.

Przez długi czas tradycyjną i najbardziej skuteczną metodą leczenia żylaków były operacje. Wymagały one jednak długotrwałej rekonwalescencji. Co więcej, pacjent musiał być odpowiednio przygotowany. To wszystko wiązało się z długim pobytem w szpitalu. Każda operacja jest też metodą inwazyjną, co też oznacza pewne ryzyka. Dziś jednak jest to metoda stosowana w ostateczności i przy bardzo rozległych zmianach i zaawansowanej chorobie żylakowej. Mamy bowiem cały wachlarz metod małoinwazyjnych, które można wykorzystać zamiast operacji.

Zanim jednak od nich, warto wspomnieć, że od tysięcy lat znana jest też kompresjoterapia. Była zalecana już w starożytności. Polega ona na zastosowaniu np. rajstop czy skarpet uciskowych, które wspomagają krążenie żylne. Dzięki nierównomiernemu rozłożeniu siły oddziaływania na kończynę, pomagają one w prawidłowym przepływie krwi. Tego rodzaju metody mają jednak charakter wspomagający leczenie lub profilaktyczny. Stosowane są one na przykład przez kobiety w ciąży lub w okresie rekonwalescencyjnym po operacji. Kompresjoterapia powstrzymuje też dalszy rozwój choroby, ale nie zlikwiduje zaawansowanych zmian żylakowych.

Oczywiście, istnieją jednak skuteczne sposoby radzenia sobie z żylakami, które są na dodatek mało inwazyjne i same zabiegi nie trwają długo. To nowoczesne metody, pozwalające na precyzyjne usunięcie zmian, bezbolesne i często nie pozostawiające po sobie blizn lub innych widocznych defektów. Metody te wykorzystują najnowsze zdobycze techniki. Dziś żylaki można leczyć przy pomocy światła, dźwięku, pary wodnej, specjalnych substancji. W większości przypadków zabiegi polegają na uszkodzeniu ścian zmienionej chorobowo żyły. Zasklepiona w ten sposób żyła z czasem zostaje wchłonięta przez organizm.

Jedną z takich metod jest skleroterapia parowa SVS (tu w ofercie zabiegowej Plus Med: https://plusmed.info.pl/zabieg-wewnatrzzylnej-ablacji-para-wodna-skleroterapia-parowa-svs/). Polega ona na wykorzystaniu specjalnego aplikatura, za pomocą którego wstrzykiwana jest do żyły para wodna o temperaturze 100-120 stopni Celsjusza. Światło żyły zostaje w ten sposób zamknięte i z czasem żylak znika. Metoda ta jest stosowana w Polsce zaledwie od kilku lat i jej największą zaletą jest to, że można ją stosować nawet w przypadku bardzo krętych żylaków, które trudno zlikwidować przy pomocy innych małoinwazyjnych metod – takich na przykład jak laser.

Laserowa ablacja wewnątrzżylna jest metodą starszą od skleroterapii parowej, ale wciąż jest ona rozpowszechniona w niewystarczającym stopniu. W tym przypadku żyła jest nakłuwana i wprowadzany jest do niej światłowód. Działa on miejscowo, uszkadzając żyłę światłem lasera o dużej energii. Efekt jest jednak taki sam jak w przypadku skleroterapii.

Jeszcze inna metoda wykorzystuje specjalny klej. Zamiast światłowodu do żyły wprowadzany jest zaś cewnik, przy pomocy którego do żyły podawana jest substancja zasklepiająca żyłę. Więcej o tej metodzie można przeczytać tutaj: https://plusmed.info.pl/zabieg-klejenia-zylakow/.

Być może powody postawania żylaków kryją przed nami jeszcze niejedną tajemnicę, która czeka na odkrycie przez naukowców i medyków. Na szczęście jednak lekarze są dziś w stanie w skuteczny i małoinwazyjny sposób radzić sobie ze skutkami tej choroby. To daje nadzieję wielu osobom na powrót do zdrowia i poprawę komfortu życia. Mimo że nowoczesne metody wiążą się często z dużym wydatkiem, to z pewnością warto rozważyć możliwość skorzystania z nich.

Grupa Tipmedia
Podziel się: